Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością w „Misji Integracja”

15.01.2015
Autor: Monika Kamińska
Rysunek osoby niewidomej na przystanku i napis, by poinformować bez pytania, jaki numer autobusu nadjeżdża

Czy można powiedzieć „do widzenia” osobie niewidomej lub „chodźmy” osobie poruszającej nie na wózku? Dlaczego nie wolno zaczepiać psa przewodnika? Jak zachować się w komunikacji miejskiej, aby pomóc, a nie przeszkodzić osobie z niepełnosprawnością? Na te i inne pytania odpowiemy w najbliższą sobotę, 17 stycznia 2015 r. o godz. 9:00 na antenie TVP Regionalna. W premierowym odcinku programu „Misja Integracja” zapraszamy na pierwszą część programu na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością.

Na wspomniane pytania i wiele innych Piotr Pawłowski spróbuje znaleźć odpowiedź podczas rozmowy z dr Marzeną Mazur, psychologiem społecznym, coachem, trenerem, dziennikarzem radiowym i ekspertem Integracji z zakresu specjalistycznych szkoleń, m.in. z wrażliwości na niepełnosprawność.

W programie przybliżymy widzom problemy, na jakie w codziennym funkcjonowaniu napotykają osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Opowiedzą o tym: Weronika Kurek, poruszająca się na wózku pracowniczka Centrum Integracja w Warszawie, oraz Sebastian Grzywacz, który siedem lat temu stracił wzrok w wypadku komunikacyjnym. Podpowiemy, jak zachować się w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością i jak przyjść im ze skuteczną i właściwą pomocą, gdy tego potrzebują. Dowiemy się również, czego nie robić, aby ustrzec się przed komunikacyjnymi wpadkami czy faux pas.

Niewidomy mężczyzna z psem przewodnikiem stoi na przystanku

W sobotę premierę będzie miała pierwsza część programu nt. savoir-vivre, która dotyczyć będzie w szczególności zachowania wobec osób poruszających się na wózkach oraz osób niewidomych i słabowidzących. Z kolei w drugiej części, której emisja odbędzie się za tydzień (24 stycznia 2015 r.), poruszymy problemy osób niesłyszących oraz z dysfunkcjami intelektualnymi.

Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 9:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątki o godz. 14:40. Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas