Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

05.05.2008
Autor: oprac. Marcin Urban
Źródło: inf. własna

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od początku lat 90. 5. maja co roku jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.

Halina Bortnowska – Dąbrowska - publicystka, ekumenistka, działaczka społeczna, współzałożycielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - o dyskryminacji osób niepełnosprawnych w wywiadzie dla Integracji powiedziała:

Na zdjęciu: Halina Bortnowska''Pragnęłabym, aby ''dyskryminacja'' kojarzyła się nam nie tylko z aktami ksenofobii, antysemityzmu, czy nierównością praw kobiet i mężczyzn. To słowo powinno przywodzić nam na myśl także człowieka – poniżanego, bo chorego, mniej sprawnego, albo raczej obciążonego dodatkowo trudnościami do pokonania. ''Jestem dyskryminowany'' znaczy ''czuję się odepchnięty, niepotrzebny, nieuszanowany''. Znam wiele osób niepełnosprawnych. Sama powoli tracę wzrok, siły, więc się właśnie taką osobą staję. Bywa, że czuję się jakby odrzucona przez rzeczywistość nie zaplanowaną dla osób takich, jak ja. To, co kiedyś robiłam ot tak, np. zakupy, teraz wymaga szczegółowego planowania. A ludzie? Ufam, że jeśli odrzucają innych, to dlatego, że brakuje im empatycznej wyobraźni – zmysłu odgadywania czyichś potrzeb. Zamiast odrzucić pomyślmy, dlaczego ktoś czeka na pomoc. Jeśli o nią nie prosi, zamiast narzucać się, spytajmy, czy możemy się na coś przydać. Dyskryminowani – odrzuceni może poczują się odrobinę lepiej, gdy pomyślą, że zwykle krzywdzą ich ci, którzy nie są podli z natury, ale sami kiedyś zostali skrzywdzeni.''

Fot. www.bortnowska.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas