Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Savoir-vivre (cz. 2) w „Misji Integracja”

22.01.2015
Autor: Monika Kamińska
Źródło: inf. własna
Dr Marzena Mazur z publikacją "Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością" w studiu programu "Misja Integracja"

Czy popełnimy gafę, używając określenia „osoba głucha” bądź „głuchoniema”? Czy urazimy osobę mówiącą niewyraźnie, proponując jej na przykład pisanie na kartce? Jak komunikować się z osobami z autyzmem, zespołem Downa bądź mózgowym porażeniem dziecięcym? Zapraszamy na drugą część programu „Misja Integracja” na temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością. Premiera w najbliższą sobotę, 24 stycznia, o godz. 9.00 na antenie TVP Regionalna.

W sobotnim odcinku programu „Misja Integracja” będziemy kontynuować rozmowę o zasadach savoir-vivre’u wobec osób z niepełnosprawnością. Piotr Pawłowski w rozmowie z dr Marzeną Mazur, psychologiem społecznym, coachem, trenerem, dziennikarzem radiowym i ekspertem Integracji z zakresu specjalistycznych szkoleń, m.in. z wrażliwości na niepełnosprawność, poruszy m.in. kwestię tego, jak zachować się wobec osób niesłyszących i z dysfunkcjami intelektualnymi.

- Myślę, że nasza niepewność w sytuacjach z osobami z niepełnosprawnością bierze się głównie z tego, że nie mamy wiedzy, jak się zachować. Bardzo byśmy chcieli zachować się dobrze, poprawnie i ta superpoprawność nas blokuje, krępuje, bo nie wiemy, co jest dopuszczalne, a co nie jest dopuszczalne – powiedziała dr Marzena Mazur.

W programie zaprezentujemy też komiks „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością”, którego wydawcą jest Fundacja Integracja. Jego ilustracje, przedstawiając najczęściej spotykane sytuacje, uczą, jak postępować w kontakcie z osobami z niepełnosprawnościami. Do stworzenia komiksu zaprosiliśmy osoby z różnymi niepełnosprawnościami, które na co dzień mają do czynienia z różnorodnymi komunikacyjnymi wpadkami czy faux pas. Dzięki publikacji podpowiadamy, jak prosto i łatwo nawiązać kontakt z osobami z niepełnosprawnością, a nawet zrobić więcej: współistnieć lub współdziałać z nimi w różnych obszarach życia.

Publikacja „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością” w wersji elektronicznej (PDF) dostępna jest na portalu Niepelnosprawni.pl.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 9.00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątki o godz. 14.40. Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas na: program@integracja.org.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • sevoir vivre
    ONKA
    25.02.2015, 21:04
    Myślę że lepiej nazwać to po polsku "Dobre maniery" a nie operować obcym językiem czyli francuskim.
    odpowiedz na komentarz
  • Savuar-vivre czyli jak odnosić się do ON
    ONKA
    25.02.2015, 20:59
    Dokładnie normalnie jak do zdrowego człowieka. Grzecznie i bez uwag. Nie ważne jak się wygląda czy się jest głuchym. Należy mówić po polsku, wyraźnie z dykcją tak jak uczy się nas w szkole no chyba że obecnie "chlapie" się językiem po polskiemu i głupio pokazuje palcem. Tak odczuwam swoje kalectwo ale tylko dlatego że ludzie tkwią w przekonaniu że jesteśmy inni a to nie prawda. Proszę, dziękuję, może pomóc to chyba normalne bo ostatnio usłyszałam od kierowcy autobusu - "niech pani szybko wsiada bo inni czekają" a ja swoje nogi wspomagam rękami zaś autobusy mają za wysokie schody. Czułam się wtedy ta gorsza.....
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas