Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pomagamy braciom, których nęka nieznana choroba

20.05.2008
Autor: Marcin Urban
Źródło: inf. własna

Czarek (10 lat) i Michał (16 lat) ważą w sumie nieco ponad 20 kg. Cierpią na niezdiagnozowaną chorobę neurodegeneracyjną. Mimo licznych badań nie znaleziono na nią lekarstwa. Schorzenie powoduje deformację układu kostno-stawowego i pogłębiające się problemy z oddychaniem. Ta sama choroba doprowadziła do śmierci ich dwóch braci. Obaj mieli po 14 lat.

Na zdjęciu: Czarek z mamąRodzice Czarka i Michała apelują o pomoc do lekarzy, którzy mogliby pomóc w zbadaniu i powstrzymaniu choroby. Jak dotąd nie udało się to żadnemu specjaliście z kilku ośrodków krajowych i zagranicznych. Rodzina mieszka we wsi Dobra koło Płocka.

Fundacja "Centaurus" próbuje pomóc chłopcom w zrealizowaniu ich marzenia. Czarek i Michał chcieliby mieć własne kucyki. "Chłopcy mimo swojej choroby pragną żyć i cieszyć się nim wraz ze swoim przyjacielem z podwórka. Chcą mieć coś takiego, jak druga mama, która będzie przyjaciółką ich i całego ich życia" - napisała w liście do Fundacji "Centaurus" mama chorych braci.

- Nasza fundacja, która zajmuje się ochroną praw zwierząt i terapią z ich pomocą, chciałaby przekazać Michasiowi i Czarusiowi w prezencie dwa kucyki, pomóc w remoncie bryczki, aby chłopcy mogli się nią poruszać, oraz zakupić sprzęt, który pomoże im w oddychaniu – informuje Ewa Mastyk z Fundacji "Centaurus".

Na zakup jednego konika polskiego, hucuła potrzeba około 1500-2000 zł. Muszą to być zwierzęta przyzwyczajone do chodzenia w bryczce, oswojone z dziećmi, najlepiej po hipoterapii. Fundacja poszukuje również wolontariuszy do wykończenia stajni i bryczki oraz sponsorów, którzy zapewnią materiały do tych prac.

Poza tym potrzebne jest finansowe wsparcie zakupu aparatury do sprawdzania poziomu tlenu w organizmie, oraz aparatu do wyrównywania poziomu tlenu.

- Nie wiemy czy chłopcy będą z nami za rok, więc prezent chcemy podarować im w tegoroczny Dzień Dziecka. Czasu zostało niewiele, zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc – apeluje Ewa Mastyk.

Wpłat na pomoc chłopcom można dokonywać na prowadzone przez Fundację "Centaurus" konto nr 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350 z dopiskiem "Czaruś i Michaś".

Bliższych informacji udziela Ewa Mastyk tel. 692 74 16 07, e-mail: marzenieokucyku@wp.pl, www.centaurus.org.pl

Chłopców można także wesprzeć wysyłając kartki pocztowe ze zdjęciami zwierząt na adres Fundacji "Centaurus", ul. Borelowskiego 53/2, 51-678 Wrocław.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas