Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna za pilates

31.12.2015
Autor: Hania

Jestem osobą chorą na stwardnienie rozsiane, orzeczony w związku z tym umiarkowany stopień niepełnosprawności. Uczestniczę w płatnych zajęciach pilates. Czy ten rodzaj zajęć mogę odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 26 ustawy o podatku od osób fizycznych, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można m.in. odliczyć odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

Pewnej analizy pojęcia zabiegu rehabilitacyjnego dokonał Naczelny Sąd Administracyjny w uzasadnieniu do orzeczenia z dnia 20.01.2012 w sprawie o sygn. akt II FSK 1395/10. Jak stwierdził NSA: „W ocenie składu orzekającego NSA okoliczność, że odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne, jako podlegająca odliczeniu od dochodu, została wymieniona w punkcie, który przewiduje odliczenie odpłatności za pobyt w różnego rodzaju ośrodkach zajmujących się rehabilitacją leczniczą oznacza, że reguluje on kompleksowo odliczenia od dochodu wydatków poniesionych za pobyt i leczenie – zabiegi rehabilitacyjne (przystosowywanie do normalnego życia w społeczeństwie osób, które doznały przemijającej lub trwałej utraty zdrowia i stały się wskutek tego inwalidami – por. Słownik Języka Polskiego PWN) wykonane w tego rodzaju zakładach”.

Przy takiej linii orzeczniczej sądów administracyjnych trudno się spodziewać, aby organy podatkowe nie zakwestionowały zajęć pilatesu jako zabiegu rehabilitacyjnego. Niemniej jednak najlepszym sposobem na wyjaśnienie Pani wątpliwości jest złożenie przez Panią wniosku do Izby Skarbowej o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, ewentualnie radzę jeszcze skorzystać z Krajowej Informacji Podatkowej, dane podaje poniżej:

Krajowa Informacja Podatkowa
czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00
Infolinia – z tel. stacj.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30, z zagr.: +48 22 330 03 30

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas