Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rafał Szumiec. Góry, miłość i sport

29.01.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. materiały producenta
dwóch parazawodników w narciarstwie

„W górach jest wszystko, co kocham” – tak mógłby za Jerzym Harasymowiczem powtórzyć Rafał Szumiec, handbiker i narciarz alpejski, reprezentant Polski na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Soczi. O nim i jego miłości do gór opowiada film dokumentalny pt. „Nie dotykając gór” w reżyserii Pawła Powolnego. Premiera dokumentu odbyła się 24 stycznia 2015 r. w Warszawie. 

Życie Rafała Szumca od zawsze było związane z górami i ze sportem. Gdy miał dziewiętnaście lat, uległ wypadkowi podczas zawodów w kolarstwie górskim i złamał kręgosłup. Jednak przesiadka na wózek nie oznaczała bezczynności. Zamienił tylko rower górski na handbike i monoski. 

Powrót na stok 

- Kiedy uległem wypadkowi, wydawało mi się, że góry, które zawsze były związane z moim życiem, nie są już dla mnie. To była najtrudniejsza rzecz do zaakceptowania. Ale kiedy okazało się, że istnieje sprzęt, który umożliwi mi na nowo z nimi kontakt, było to dla mnie niesamowicie pozytywne przeżycie – mówi Rafał Szumiec.

Film przedstawia przygotowania sportowca do paraolimpiady w Rosji, m.in. trening pod okiem Łukasza Szeligi, badania lekarskie, przysięgę. Zakończenie jest związane z jego występem w Soczi. W tym zaledwie 15-minutowym filmie widzowie mogą wczuć się w emocje Rafała Szumca i poznać, co naprawdę oznacza miłość do gór. 

Tym bardziej szokująca jest informacja, że po igrzyskach w Soczi Rafał Szumiec zrezygnował ze startów w narciarstwie zjazdowym.

- Swoją uwagę skupiam na kolarstwie ręcznym i aktualnie przygotowuję się do sezonu – mówi.

Totalne wariactwo

Sam proces tworzenia dokumentu był, jak mówią jego twórcy, niemałą przygodą. 

- W Soczi nagrywanie tego filmu wyglądało jak totalna partyzantka. Nie mieliśmy żadnej akredytacji medialnej, tylko jakieś lipne papiery. Mówiąc najprościej: wchodziliśmy w te wszystkie miejsca nielegalnie. Gdy ochroniarz szedł do toalety, to wtedy szybko jechaliśmy z pracownikami na górę, gdzie zawodnicy startowali. To było kompletne wariactwo – wspomina Paweł Powolny, reżyser filmu. 

„Nie dotykając gór” to jego debiut reżyserski. Film został zrealizowany przez wytwórnię Bahama Films i można będzie go obejrzeć na pokazach filmowych w Poznaniu i Krakowie, a także na festiwalach filmowych. 

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas