Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna na soczewki kontaktowe

10.08.2016
Autor: Ewelina

Dzień dobry. Ja i moja siostra posiadamy orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności z uwagi na niedosłuch. Poza tym obie mamy dużą wadę wzroku, ja -4,5/-5,5, a siostra -6,5/-7,5. Z tego powodu niezbędne są nam okulary lub soczewki kontakowe. Kupujemy regularnie soczewki kontaktowe, ponieważ są bardziej komfortowe i bardziej ułatwiają nam wykonywanie pracy. Czy z tego tytułu możemy skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej na ich zakup? Czy wadę wzroku można również zaznaczyć w orzeczeniu i czy z tego tytułu przysługują jakieś ulgi? Czy do ulgi rehabilitacyjnej można również zaliczyć zakup baterii do aparatów słuchowych – rzecz niezbędna, aby one działały?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 26 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można między innymi odliczyć wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Powyższy przepis jest bardzo ogólny i często interpretowany różnie przez urzędy skarbowe w Polsce, trudno stwierdzić, jak na poszczególne wydatki zareaguje Pani urząd skarbowy, niemniej jednak znalazłem korzystne interpretacje podatkowe, które pozwalały w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć zakup:

  • aparatu słuchowego i baterii (Interpretacja – Urząd Skarbowy Warszawa-Wola z 3 lipca 2007 r., sygn. 1440-DF2/415-81093/VII/2007) czy też kosztów naprawy aparatu słuchowego (Interpretacja indywidualna z 5 listopada 2015 r., sygn. IPTPB2/4511-488/15-2/PK – Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi),
  • oprawek okularowych oraz szkieł korekcyjnych (interpretacja – Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty z 10 lutego 2006 r., sygn. I/415-6.1 -214/06/ZDB),
  • soczewek kontaktowych (Interpretacja – Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w odpowiedzi z 10 lutego 2006 r., sygn. I/415-6.1-214/06/ZDB).

Wspomniane interpretacje dotyczą jednak sytuacji indywidualnych – osób, które złożyły wniosek o wydanie tzw. indywidualnej interpretacji podatkowej, które dają pewną gwarancje tylko osobom, które złożyły taki wniosek do organu skarbowego. Generalnie te osoby miały stwierdzony rodzaj niepełnosprawności odpowiadający zapotrzebowaniu na sprzęt, a mianowicie jeśli chodzi o aparat słuchowy – przyczyna niepełnosprawności laryngologiczna, a jeśli chodzi o szkła korekcyjne – przyczyna niepełnosprawności wada wzroku. Warto przeczytać uzasadnienie do tych interpretacji, ponieważ można się z nich dowiedzieć, jak organy skarbowe szczegółowo badają związek pomiędzy zakupem poszczególnego sprzętu, a potrzebą jego kupienia wynikającą z danego rodzaju niepełnosprawności.

Można oczywiście spróbować złożyć wniosek o dopisanie dodatkowej litery (przyczyny niepełnosprawności) do Pani orzeczenia o niepełnosprawności, jednak taki wniosek powoduje, że będzie badana jeszcze raz kwestia Pani niepełnosprawności, co nie daje gwarancji, że ponownie zostanie ona orzeczona.

Zgodnie z paragrafem 32 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas