Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna

10.02.2015
Autor: Anna

PYTANIE

Co drugi miesiąc mam wizyty lekarskie, wyznaczane przez lekarza, poza miejscem zamieszkania, na które muszę dojechać samochodem. Czy w związku z tym mogę skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej? Mam na utrzymaniu syna ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

Informacja zawarta w Pani zapytaniu dotyczy wydatku poniesionego na przejazdy, jak i wizyty lekarskie. Niestety, katalog wydatków (zarówno nielimitowanych, jak i limitowanych) ma charakter zamknięty. Oznacza to, że odliczeniu podlegają tylko te wydatki, które zostały w nim wymienione. Dlatego też nie można odliczyć wydatków związanych np. z dojazdem własnym samochodem lub innym transportem na badania lekarskie lub opłaceniem wizyty lekarskiej, nawet jeśli posiada Pani stosowny dokument potwierdzający wydatek.

Warto zapoznać się z broszurą (plik PDF, 732 KB) dotyczącą ulgi rehabilitacyjnej za odliczenia za rok 2014. Znajdzie tam Pani szczegółowy wykaz wspomnianego „koszyka wydatków” limitowanych, jak i nielimitowanych, które uprawniają do skorzystania z odliczenia na cele rehabilitacyjne z racji posiadanego orzeczenia, określonego przepisami.

Podstawą skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej jest poniesienie wydatku przez osobę z niepełnosprawnością lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę. Poniesiony wydatek musi być wydatkiem, o którym mowa w art. 26 ust. 7a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz dotyczyć osoby z niepełnosprawnością. Samo posiadanie statusu rencisty jest niewystarczające do dokonania odliczenia. Organ podatkowy ma prawo sprawdzić poprawność dokonanych odliczeń.

Właściwym źródłem informacji będzie urząd skarbowy, właściwy w stosunku do miejsca zamieszkania podatnika.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących stosowania przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej, można zwrócić się o wydanie indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Więcej informacji na temat interpretacji indywidualnych znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów.

Można też skontaktować się z Krajową Informacją Podatkową - z telefonu stacjonarnego: tel. 801 055 055, z telefonu komórkowego: tel. 22 330 03 30. Czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00.


Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm).

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas