Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nie uwzględniono koperty na parkingu

14.12.2015
Autor: Jolanta

Mój teść jest niewidomy. Przyjeżdżamy do niego dwa, trzy razy w miesiącu. Wspólnota mieszkaniowa, w której mieszka, dokonała podziału parkingu. Nie uwzględniono miejsca dla niepełnosprawnych. Nie mamy gdzie zatrzymać się i odebrać teścia, np. gdy należy jechać na badania. Jakie przepisy zobowiązują mieszkańców wspólnoty, a może miasta, do namalowania koperty na parkingu dla osób niepełnosprawnych oraz czy my będziemy mogli zatrzymywać się na wyznaczonym miejscu? Dziękuję

Szanowna Pani,

By uzyskać uprawnienia do korzystania z miejsc parkingowych, musi się Pani postarać o uzyskanie karty parkingowej dla Pani teścia. Osoby z chorobami narządu wzroku mogą się o nią ubiegać w przypadku posiadania umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

Więcej o uzyskiwaniu karty parkingowej przeczyta Pani na naszym portalu.

Posiadając kartę parkingową, można postarać się o wyznaczenie stosownego miejsca parkingowego. Obowiązek wyznaczenia takiego miejsca wynika z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. (tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. W myśl § 18 tego rozporządzenia:

  1. Zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
  2. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, wyznaczone na drogach publicznych, są uwzględniane w projekcie organizacji ruchu, rozpatrywanym i zatwierdzanym przez organ zarządzający ruchem na drodze, stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177 poz. 1729.).

Poza drogami publicznymi takie miejsca wyznaczane są na podstawie decyzji zarządcy terenu lub jego właściciela.

Gdy właścicielem parkingu jest spółdzielnia, można zwrócić się do niej z wnioskiem o podjęcie stosownej uchwały. Jeśli to nie poskutkuje, może Pani tego dochodzić na drodze sądowej. Można także starać się zmienić się uchwałę ustanawiającą dotychczasowe miejsca parkingowe, o ile taka została podjęta.

W przypadku, gdy właścicielem jest miasto, proszę udać się do urzędu miasta i złożyć stosowny wniosek.

Trzeba jednak pamiętać, że miejsce parkingowe nie będzie przeznaczone jedynie dla Pani teścia, a dla wszystkich osób posiadających kartę parkingową.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas