Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Stopień niepełnosprawności dla osób ze stomią

04.03.2015
Autor: Hanna

PYTANIE

Dzień dobry, w wyniku nowotworu złośliwego moja mama przeszła przed dwoma tygodniami operację usunięcia pęcherza moczowego i wyłonienia stomii. Jest osobą 65-letnią, pobierającą emeryturę w ZUS. Moje pytanie: czy ma ona szansę na uzyskanie stopnia niepełnosprawności? Przede mną leży własnie wniosek w sprawie wydania orzeczenia stopnia niepełnosprawności i nie jest jasne dla mnie, który z celów powinnam zakreślić. Czy możliwe w jej przypadku jest korzystanie z zasiłku pielęgnacyjnego i świadczeń pomocy społecznej? Serdecznie dziękuję i z góry pozdrawiam.

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

Niepełnosprawność jest pojęciem bardzo indywidualnym. Każdy z nas ma swoją własną definicję niepełnosprawności. Niektórzy poprzez własne doświadczenie cierpienia, inni przez uczestnictwo w chorobie kogoś bliskiego, jeszcze inni przez obserwację społeczną. Bez względu na to, ile mamy lat, jaki kolor skóry, gdzie mieszkamy, czy jesteśmy dzieckiem, czy osobą aktywną zawodowo, czy osobą starszą otrzymującą emeryturę, mamy prawo złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Zgodnie z przepisami Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy.

Musimy pamiętać, że sam fakt posiadania przez nas schorzenia, choroby, niedyspozycji nie stanowi o niepełnosprawności. Jeśli jednak ten stan utrudnia lub uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, według naszej oceny, powinniśmy złożyć wniosek o uzyskanie orzeczenia. To, czy zostanie przyznane nam orzeczenie o niepełnosprawności i w jakim stopniu, zależy od lekarza orzekającego. Lekarz, zapoznawszy się z przedstawionymi wynikami badań, po przeprowadzeniu wywiadu z osobą zainteresowaną i bezpośrednim jego badaniu, wydaje decyzję. Orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka oraz w jakim stopniu ten stan zaburza powrót do odpowiedniego funkcjonowania lub samodzielnej egzystencji oraz czy choroba rokuje poprawę.

Do czego służy orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień w pierwszej kolejności określa status osoby nim dysponującej, jako osoby niepełnosprawnej w sensie prawnym. Ponadto pozwala korzystać (po spełnieniu określonych warunków) z szeregu form pomocy, do których należą między innymi:

  1. W zakresie rehabilitacji zawodowej i zatrudnienia – możliwość uzyskania odpowiedniego zatrudnienia (w tym w Zakładach Aktywności Zawodowej i Zakładach Pracy Chronionej), możliwość uczestnictwa w szkoleniach (w tym specjalistycznych), korzystania ze ściśle określonych przywilejów pracowniczych (m.in.: prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, dłuższej przerwy w pracy, krótszego wymiaru czasu pracy), możliwość wsparcia działalności gospodarczej lub rolniczej.
  2. W zakresie rehabilitacji społecznej – możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej, realizowanej w Warsztatach Terapii Zajęciowej oraz możliwość uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych.
  3. Dofinansowanie zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie danej osoby.
  4. Ulgi w podatkach, zniżki w komunikacji, zwolnienie z opłat radiowo-telewizyjnych (abonamentu).
  5. Usługi socjalne, opiekuńcze, terapeutyczne i rehabilitacyjne, świadczone przez instytucje pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki.
  6. Uprawnienia do zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń rodzinnych (np. dodatków do zasiłku rodzinnego związanych z niepełnosprawnością) oraz do zasiłku stałego z pomocy społecznej.

Biorąc pod uwagę informacje zawarte w Pani pytaniu, pod względem: wieku, rodzaju choroby Pani Mamy, warto byłoby zaznaczyć wskazanie do ulg i uprawień w wyżej wymienionych punktach: 2, 3, 4, 5, 6.

Natomiast do pytania o przysługiwanie zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń, wiele będzie zależeć od samego orzeczenia, które przyzna Powiatowy/Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności, dlatego zawsze warto próbować.

Polecam również informacje zawarte na stronach:

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/rodzaje-i-wysokosc-swiadczen-rodzinnych-kryteria-uzyskania/swiadczenia-opiekuncze/zasilek-pielegnacyjny/

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/swiadczenia-rodzinne/rodzaje-i-wysokosc-swiadczen-rodzinnych-kryteria-uzyskania-/

http://www.niepelnosprawni.gov.pl/status-osoby-niepelnosprawnej/instytucje-orzekajace-procedur/

Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych, Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas