Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Curling na wózkach

05.06.2008
Autor: Arkadiusz Detyniecki
Źródło: inf. własna

Curling jest grą zespołową, rozgrywaną na lodzie, przeznaczoną dla osób poruszających się na wózkach.  Drużyna składa się z czterech zawodników i muszą być to osoby obu płci. Nie ma podziałów uzależnionych od stopnia czy rodzaju niepełnosprawności zawodników. Do gry nie są wymagane specjalne wózki.

Przepisy gry w curling na wózkach praktycznie nie różnią się od reguł obowiązujących graczy sprawnych. Mecz rozgrywany jest na lodowym torze o wymiarach ok. 40 na 5 metrów. Po obu stronach toru namalowane są tarcze, nazywane domami, do których celują zawodnicy. Każdy zawodnik wypuszcza po dwa kamienie na zmianę z osobami z drużyny przeciwnej.

Po wypuszczeniu wszystkich 16 kamieni sprawdzany jest układ kamieni w domu. Układ i ilość kamieni decydują o liczbie punktów zdobywanych przez jedną z drużyn. Jeden kamień znajdujący się w tarczy to jeden punkt. Mecz składa się z 6 partii.

O wyniku decyduje suma punktów zdobytych we wszystkich partiach. Jedyną różnicą w stosunku do curlingu osób sprawnych jest brak szczotkowania lodu przed poruszającym się kamieniem. Wszystkie pozostałe elementy gry są takie same, i dzięki temu możliwe jest rozgrywanie wspólnych spotkań zawodników na wózkach i osób chodzących.

Najważniejsze elementy gry w curling to precyzja w zagrywaniu kamienia, taktyka i strategia gry, opanowanie oraz umiejętność współpracy wszystkich zawodników. Instytucją zajmującą się organizacją treningów i zawodów curlingu jest Polski Związek Curlingu: www.pzc.org.pl.

W 2008 roku zostały rozegrane I Mistrzostwa Polski w Curlingu na wózkach. Od 2006 roku curling jest w programie Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich.

Fot: Wikimedia Commons

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas