Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do wykonania od podstaw toalety

25.07.2016
Autor: Barbara

Teściowa jest osobą niedowidzącą, jest po operacji na oczy. Dużym problemem jest to, że w domu nie ma toalety i trzeba wychodzić poza dom, wieczorem jest to bardzo trudne. Czy można się starać o wykonanie łazienki w domu? Nie stać nas na całe przedsięwzięcie, więc proszę o poradę. Teściowa mieszka z teściem w małej wiosce, ma 1 grupę inwalidzką z powodu wady wzroku.

Szanowna Pani,

Ze środków finansowych PFRON mogą być dofinansowane zadania, mające na celu likwidację barier architektonicznych, a dzięki temu osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osób niepełnosprawnych możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. Przez bariery architektoniczne należy rozumieć wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

Osoby posiadające orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności mają możliwość starania się o częściowy zwrot kosztów przystosowania np. łazienki do swoich potrzeb. Zwrot dokonywany jest w ramach likwidacji barier architektonicznych, uregulowanych między innymi przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wnioski o dofinansowanie składa się pisemnie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie (PCPR).

W tych placówkach można uzyskać wyczerpujące informacje na temat np. możliwości otrzymania dofinansowania do dostosowania łazienki osoby niepełnosprawnej, ponieważ wskazane powyżej rozporządzenie określa zasady udzielanej pomocy, jednak szczegółowe warunki ustalane są w konkretnych powiatach. Co do zasady nie będzie możliwe uzyskanie np. dofinansowania do remontu całej łazienki, a jedynie do tych elementów, które ułatwią funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej.

W przypadku Pani Teściowej chodzi o wykonanie całej łazienki, gdyż jest jej w ogóle brak. Należy tu uznać, że wykonanie łazienki w domu, który jej w ogóle nie posiada, będzie generalnie stanowić likwidację bariery architektonicznej, która uniemożliwia swobodne funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej. Jednakże ostateczna decyzja o możliwości i zakresie dofinansowania w tej sprawie, która ma z uwagi na istotę problemu charakter bardzo indywidualny, leży w gestii właściwego dla Pani Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Więcej informacji o likwidacji barier architektonicznych znajdzie Pani np. na naszym portalu.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas