Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pocałuj niezręczność na pożegnanie

12.02.2015
Autor: Angela Greniuk, fot. Scope
Źródło: scope.org.uk
grafika to klucze i dwa breloczki: z sercem i symbolem osób z niepełnosprawnością

„Kocham Cię (nie tylko za możliwość darmowego parkowania)” – to jedno z haseł nowej odsłony kampanii „Koniec z niezręcznością”, zorganizowanej z okazji walentynek przez brytyjską organizację Scope.

Jak podaje Scope, 2/3 pełnosprawnych Brytyjczyków odczuwa skrępowanie, przebywając wśród osób z niepełnosprawnością. Aby przełamać tę barierę, organizacja postanowiła z okazji walentynek w żartobliwy sposób poruszyć temat randek. Okazuje się, że nie tylko w Polsce pojęcie miłości w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością to tabu.

Doświadczenia, które zbliżają

Nowa inicjatywa „Pocałuj niezręczność na pożegnanie” to kolekcja czterech kartek walentynkowych oraz krótki filmik o niezręcznych sytuacjach, które przeżyli znani niepełnosprawni Brytyjczycy.

Pomysł kartek na walentynki ma na celu integrować dwie grupy społeczne – osoby pełno- i niepełnosprawne, wykorzystując motyw miłości, bliskości i zakochania jako wspólne i dostępne dla wszystkich doświadczenia.

kobieta trzyma dłoń na dłoni niewidomego mężczyzny, który z kolei trzyma białą laskę

Jedna z kartek z okazji Dnia św. Walentego dla osób niewidomych i ich partnerów

Kartki są wykonane prostą grafiką na różowym tle i odnoszą się do niepełnosprawności ruchowej oraz sensorycznej. To, co je wyróżnia, to „zaczepna” i dwuznaczna gra słów oraz duży dystans względem osób z niepełnosprawnością.

„Bierz laskę i idziemy do mnie” – brzmi (w wolnym tłumaczeniu) slogan na pierwszej z kartek. Na obrazku widnieje ręka niewidomego mężczyzny, trzymająca białą laskę. Jego dłoń obejmuje damska ręka.

Drugim przykładem, zresztą pasującym też do polskich realiów, jest kartka z napisem „Kocham cię”, z dopiskiem w nawiasie poniżej: „nie tylko za możliwość darmowego parkowania”.  Napisom towarzyszy grafika kluczy do samochodu i dwóch breloczków: serca i symbolu osoby z niepełnosprawnością.

„Zakochałam się w tobie od pierwszego wożenia” – tak można przetłumaczyć następną kartkę, na której zakochana para ogląda zachód słońca. W zasadzie czyni to tylko mężczyzna na wózku, bo kobieta, pełna szczęścia, siedzi na jego kolanach i uśmiecha się od ucha do ucha w naszą stronę.

Ostatnia kartka przenosi nas do świata osób niesłyszących, posługujących się językiem migowym. Jej hasło w wolnym tłumaczeniu może brzmieć: „Zamigaj mi czułe słówka”, a grafika przedstawia mężczyznę, który swoje ręce kładzie na koszulce w miejscu serca.

grafika, na której mężczyzna ma białą koszulkę, na niej narysowane serce. jego ręce wskazują na serce

Walentynka dla osób, posługujących się językiem migowym

Randki z niepełnosprawnością

Nie tylko osoby pełnosprawne czują niezręczność wobec osób z niepełnosprawnością. Czasami działa to w dwie strony. Inny punkt widzenia przedstawia filmik Scope, pt. „Seks, relacje i niepełnosprawność” (filmik w wersji angielskiej, z napisami po angielsku i tłumaczeniem w języku migowym), w którym Brytyjczycy dzielą się swoimi niezręcznymi sytuacjami, które zdarzyły się w kontakcie z osobami pełnosprawnymi podczas flirtów, randek i intymnych sytuacji.

Jennie Williams, założycielka i prezes organizacji „Enhance the UK”, działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami, opowiedziała o swojej randce z pewnym mężczyzną. Gdy zobaczył w jej torbie małe baterie, zapytał, do czego je wykorzystuje. Jennie odpowiedziała, że potrzebuje ich do aparatu słuchowego. Wtedy mężczyzna stwierdził, że zawsze się zastanawiał „dlaczego głusi ludzie robią to…” i zaczął bardzo nieudolnie naśladować język migowy.

- Kłopotliwą sytuacją są dla mnie kolacje – mówi w filmiku Mat Fraser, rockowy muzyk i aktor, urodzony z fokomelią, której skutkiem są krótkie ręce. – W umysłach osób, z którymi się umawiam, jest coś takiego: „Ok, jestem gotowa, mamy zjeść razem kolację. On prawdopodobnie coś wyleje, ale wszystko będzie dobrze, ok, to nic takiego…”. I to oni tak się denerwują, że sami wylewają to wino!

Inna bohaterka, Sophie Morgan, prezenterka telewizyjna, która w wyniku wypadku samochodowego porusza się na wózku inwalidzkim, wspomina, że pewnego razu, gdy była w barze podrywał ją jakiś chłopak. Jednak kiedy krzyknęła do przyjaciela, by przyjechał z jej wózkiem (siedziała na sofie), ponieważ chciała się na niego przesiąść, wtedy chłopak popatrzył na nią, na wózek i czar prysł, bo po chwili odszedł bez słowa.

Mieć dystans do siebie

Z kolei Kate Monaghan, założycielka i dyrektorka organizacji Markthree Media, wspomina, że podczas randki z nowopoznanym chłopakiem powiedziała mu, że jej choroba jest podobna do zapalenia stawów. W pewnym momencie podzielił się z nią odkrywczym stwierdzeniem: gdzieś czytał, że kobieta mogłaby zostać wyleczona, gdyby stosowała odpowiednią dietą. Kate zareagowała jedynie ironiczną miną.

uśmiechnięta kobieta siedzi na kolanach mężczyzny poruszającego się na wózku, oboje oglądają zachód słońca

Kartka przeznaczona dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Ostatnia bohaterka filmiku to Emily Birkinshaw, blogerka zajmująca się tematyką urody i zdrowego stylu życia. Jako jedyna opowiedziała o dość krępującej sytuacji:

- Byłam z kimś w łóżku, to był jeden z tych pierwszych razów, gdy byliśmy razem w ten sposób. Oboje trochę wypiliśmy. Nagle zaczęłam mieć napad padaczki, ale nie mogłam o tym w ogóle powiedzieć. Wtedy występuje niezłe drżenie, trochę jęczenia i kwękania. W tej sytuacji to mogło wyglądać na moment w stylu „O tak, nie przestawaj!”. Ale to zdecydowanie nie było to, czego chciałam, mimo, że wyglądało, jak wyglądało! Jednak jakoś udało mi się zakomunikować „stop” – mówi ze śmiechem.

- Chcesz się umówić z osobą niepełnosprawną? – pyta Mat Fraser. – Jesteśmy gorący. Jesteśmy sprośni. Jesteśmy w tym dobrzy. To łatwizna. Na samym końcu poczujesz się ze sobą o wiele lepiej – podsumowuje aktor ze śmiechem.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas