Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna a zakup niezbędnych okularów

30.12.2015
Autor: Jerzy

Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, choruję na jaskrę, jestem krótkowidzem – konieczne specjalne szkła: cylindryczne z fotochromem, ponieważ schorzenie główne – choroba Unverricht-Lundborg (b. rzadka choroba o podłożu genetycznym) wymusza posiadanie takich szkieł, choć orzeczenie jest z symbolem 10-N. Czy mogę w tej sytuacji odliczyć zakup niezbędnych mi do egzystencji okularów od podatku w PIT-O? Będę wdzięczny za szybką odpowiedź. Z poważaniem, J.

Szanowny Panie,

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 26 Ustawy o podatku od osób fizycznych, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych, niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Problem w Pana w przypadku wynika z zapisu w powyższym przepisie – „stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności”. Przez to, że posiada Pan orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z symbolem 10-N (przyczyna neurologiczna), niestety w Pana wypadku nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pańskie pytanie, tym bardziej, że w Polsce nie ma ujednoliconej interpretacji podatkowej i często bywa, że urzędy skarbowe w Polsce mają różne stanowiska w podobnych przypadkach.

Dlatego też najlepiej skonsultować się z pracownikiem w Pańskim urzędzie skarbowym lub skorzystać z pomocy Krajowej Informacji Podatkowej:

Krajowa Informacja Podatkowa
czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-18:00
Infolinia – z tel. stacj.: 801 055 055, z tel. kom.:  22  330 03 30, z zagr.: +48 22 330 03 30

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik, ekspert prawa pracy i praw osób z niepełnosprawnością, prawnik w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas