Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja 1/2015

19.02.2015
Autor: Agnieszka Fiedorowicz
Okładka magazynu Integracja. Na okładce modelka z protezą nogi z wmontowanymi głośnikami

„Rok 2015 będzie należał do niej” – wieszczą ogólnoświatowe media. My dorzucamy jej pierwszą polską okładkę i mamy nadzieję, że nr 1/2015 „Integracji” – z wysmakowaną fotografią Viktorii Modesty, pierwszej bionicznej artystki, której videoklip „Prototype” zawojował YouTube – szczególnie mocno zapadnie Wam w pamięć! Modelka, która jako nastolatka przeszła amputację nogi, aż kipi kobiecością, a jej protezy wykonane przez The Alternative Limb Project to prawdziwe dzieła sztuki, które nosi z dumą.

O tym, jak niepełnosprawności się nie wstydzić, lecz zrobić z niej atut, przeczytacie w tekście „Duma i uprzedzenia”. Natomiast historie tych, którzy jak pierwowzór bohatera filmu „Carte Blanche” – niewidomy nauczyciel Maciej Białek – ukrywali przed światem swoją niepełnosprawność i przeszli długą, trudną drogę do jej akceptacji, poznacie w tekście „Ukryta prawda”.

Zapraszamy też do bliskiego poznania Ojców, którzy są! – czyli opowieści o tym, jak wiele miłości i pozytywnych doświadczeń zyskuje ojciec wychowujący dziecko z niepełnosprawnością. Opowiada m.in. Andrzej Suchcicki ze Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”.

Niesamowite jest wspomnienie nadesłane przez Leona Frelaka, korespondenta „Integracji”, który jako dwudziestotrzylatek został sparaliżowany po skoku do wody, a niezbędny mu do życia specjalistyczny wózek przywiózł z USA... ówczesny prezydent Jimmy Carter. Zapraszamy do dzielenia się swoimi opowieściami.

W numerze znajdziecie także wiele poważnych tematów społecznych, m.in. wstrząsający tekst „Tata bił mnie żelazkiem”, pokazujący przemoc wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną – ponad 90 proc. z nich doświadcza bicia, wyzywania, a czasem nawet krzywdzenia na tle seksualnym. Pierwsze w Polsce badania tej grupy osób przeprowadziło Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. „Tata raz wziął wieszak (...) i zaczął mnie tak tłuc, że normalnie się na podłodze położyłam i myślałam, że przestanę oddychać” – wspomina 20-latka z lekkim stopniem niepełnosprawności intelektualnej. Aby system rozpoznawania przypadków przemocy działał, muszą się w niego włączyć nie tylko bliscy, ale też środowisko lekarzy, policjantów, sędziów, prokuratorów. I każdy z nas.

Polecamy też reportaż „Więźniowie łóżek i ciał”, opowiadający o trudnej sytuacji Polek i Polaków, cierpiących na otyłość olbrzymią. Olbrzymia – jest w ich przypadku skala nietolerancji i niezrozumienia ze strony społeczeństwa, a także brak empatii i przygotowania do pomocy im ze strony systemu opieki zdrowotnej.

W magazynie także ciąg dalszy kampanii 20-lecia Integracji „Więcej nas łączy, niż dzieli”, w której partnerami Integracji są media koncernu Ringier Axel Springer Polska (RASP) i Grupa Onet. Zwracamy w niej uwagę, że „barierami połączeni” w życiu codziennym w równym stopniu są osób z niepełnosprawnością i pełnosprawne, kobiety i mężczyźni, dorośli i dzieci. Rozmówca „Integracji” i jeden z bohaterów kampanii – niewidomy pieśniarz Roman Roczeń – apeluje, aby nie stosować wobec osób z niepełnosprawnością „taryfy ulgowej”, lecz działać z nimi „w jednym tempie”.

W tekście „Koperty według potrzeb” sprawdzamy, jak w praktyce realizowane są nowe przepisy dotyczące zwiększenia liczby miejsc parkingowych dla kierowców z niepełnosprawnością – jak radzą sobie z tym m.in. zarządcy dróg. Z kolei w tekście „Zasiłek niezgody” analizujemy zmiany, jakie zachodzą w systemie wsparcia opiekunów osób z niepełnosprawnością, m.in. w kwestii 153-złotowego zasiłku pielęgnacyjnego.

W kategorii poradników „Integracji” tym razem przygotowaliśmy: „Seks po raku” – poradnik rehabilitacyjny o tym, jak cieszyć się miłością po przebytej chorobie nowotworowej, oraz „Niebezpieczne zaleganie moczu” – poradnik dotyczący m.in. najnowszych rozwiązań technologicznych w cewnikowaniu.

W numerze 1/2015 Czytelnicy znajdą też oczywiście kolejną porcję informacji z kraju i ze świata, propozycje ciekawych książek, stron internetowych oraz artykułów z czasopism ważnych dla naszego środowiska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas