Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opłaty za postój na kopercie

26.02.2015
Autor: Z.

PYTANIE

Czy postój na kopercie jest płatny? Mam kartę parkingową dla niepełnosprawnych.

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Z zadanego pytania wnioskuję, że chodzi o parkowanie w strefie płatnego parkowania.

Karta parkingowa uprawnia osoby z niepełnosprawnością do parkowania na miejscach specjalnie wydzielonych i przeznaczonych dla tych osób, w tym na miejscach wyznaczonych w strefie płatnego parkowania, tzw. kopertach.

Karta parkingowa co do zasady nie zwalnia z opłat za parkowanie. Dopiero na podstawie wewnętrznych regulacji poszczególnych samorządów, np. uchwały rady miasta/gminy, osoby z niepełnosprawnością mogą być zwolnione z opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania, choć nie zawsze tak jest. Mogą również zostać ustalone warunki do wykupienia niższego abonamentu dla osoby z niepełnosprawnością, która pracuje lub mieszka w strefie płatnego parkowania. Zasady abonamentowe określane są regulaminem strefy płatnego parkowania, jej funkcjonowania i pobierania opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych.

Na podstawie art. 13b ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm) "rada gminy/rada miasta, ustalając strefę płatnego parkowania może wprowadzić opłaty abonamentowe lub zryczałtowane oraz zerową stawkę opłaty dla niektórych użytkowników drogi".

Standardem pomału staje się, iż w uchwałach rad gminy/miast dla osób z niepełnosprawnością stawka za parkowanie jest zerowa i nie muszą one ponosić żadnych kosztów związanych z parkowaniem. Powyższa reguła jest także stosowana nie tylko przy wyznaczaniu opłat za korzystanie z miejsc postojowych przy drogach publicznych, lecz także w przypadku ustalania opłaty za korzystanie z parkingów miejskich.

Należy pamiętać, że karta parkingowa jest dokumentem o standardzie międzynarodowym, który obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Jednak w poszczególnych krajach członkowskich obowiązują odrębne przepisy wynikające z prawa drogowego dla danego kraju, a co się z tym wiąże, odrębne ulgi i uprawnienia dla osób z niepełnosprawnością.

Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas