Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Asystenci osób z niepełnosprawnością coraz bliżej?

26.02.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
Kobieca ręka trzyma rękę mężczyzny

Na początku marca 2015 r. do konsultacji zewnętrznych trafi projekt zmian rozporządzenia, w ramach którego organizacje pozarządowe będa mogły uzyskać finansowanie usług asystentów osób z niepełnosprawnością. Kiedy asystenci odciążą rodziców i opiekunów?

- Usługi asystenta, który wspierałby i towarzyszył osobie z niepełnosprawnością, zostaną wprowadzone zmianą rozporządzenia ws. zadań zleconych – poinformował nas Krzysztof Kosiński, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

Chodzi dokładnie o nowelizację rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 7 lutego 2008 r. w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym.

- Obecnie projekt tego rozporządzenia jest w wewnętrznych konsultacjach, a na początku marca br. trafi do konsultacji zewnętrznych – powiedział dyrektor BON. Planuje się także wpisanie do rozporządzenia usług psa asystującego.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jarosław Duda, wyjaśniał niedawno, że chodzi o możliwość wprowadzenia usługi opłacanego asystenta osoby z niepełnosprawnością.

- Środki w tym roku na ten cel byłyby w ramach już otrzymanych finansów przez samorządy. To samorządy wiedzą najlepiej, jak rozdysponować te środki na swoim terenie – powiedział Krzysztof Kosiński.

Nie tylko pieniądze

W szczecińskiej Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni asystenci pracują już od 2000 r.

- Trzeba pamiętać, że 2,9 proc. wszystkich osób z niepełnosprawnością w Polsce stanowią osoby z niepełnosprawnością umysłową, a 40 proc. to osoby ze schorzeniem ruchu. Im potrzebny jest nie trener pracy, a asystent właśnie, który jest swoistą „protezą”. Bardzo dobrze to, do czego potrzebny jest asystent, pokazuje film „Nietykalni” – mówi Beata Karlińska, prezes Fundacji.

Zwraca uwagę na to, że w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, iż to rodzice najlepiej opiekują się dzieckiem z niepełnosprawnością, tymczasem wiele czynności mógłby wykonywać właśnie asystent.

- Na pewno w zatrudnianiu asystentów nie są problemem pieniądze, ale po prostu zrozumienie podstawowej rzeczy – czym jest samodzielne życie. Bardzo istotny jest też niewłaściwy system orzeczniczy, bo przecież nie każda osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności czuje się tak samo – zaznacza Beata Karlińska.

Obecnie w Szczecinie pracuje czterech asystentów, dwóch jest finansowanych ze środków własnych Fundacji, a dwóch z budżetu PCPR.

- Nie udostępniamy usługi za darmo, gdyż wtedy ludzie tego nie szanują. Odpłatność wynosi 2 zł za godzinę, w wyjątkowych sytuacjach zwalniamy z tej opłaty – dodaje.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przymierza się także do usankcjonowania prawnego usługi trenera pracy.

- W tej chwili kończy się pilotażowy projekt PFRON o trenerze pracy, finansowany z EFS, czekamy więc na jego rezultaty i wytyczne. Stanowisko trenera pracy byłoby wprowadzone nowelizacją ustawy o rehabilitacji – mówi Krzysztof Kosiński.

Komentarz

  • kiedy asystent w Rudzie Śląskiej
    krystyna
    01.03.2015, 11:59
    czy będziemy ostatnim miastem który to wprowadzi

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas