Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Asystenci osób z niepełnosprawnością coraz bliżej?

26.02.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
Kobieca ręka trzyma rękę mężczyzny

Na początku marca 2015 r. do konsultacji zewnętrznych trafi projekt zmian rozporządzenia, w ramach którego organizacje pozarządowe będa mogły uzyskać finansowanie usług asystentów osób z niepełnosprawnością. Kiedy asystenci odciążą rodziców i opiekunów?

- Usługi asystenta, który wspierałby i towarzyszył osobie z niepełnosprawnością, zostaną wprowadzone zmianą rozporządzenia ws. zadań zleconych – poinformował nas Krzysztof Kosiński, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

Chodzi dokładnie o nowelizację rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 7 lutego 2008 r. w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym.

- Obecnie projekt tego rozporządzenia jest w wewnętrznych konsultacjach, a na początku marca br. trafi do konsultacji zewnętrznych – powiedział dyrektor BON. Planuje się także wpisanie do rozporządzenia usług psa asystującego.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jarosław Duda, wyjaśniał niedawno, że chodzi o możliwość wprowadzenia usługi opłacanego asystenta osoby z niepełnosprawnością.

- Środki w tym roku na ten cel byłyby w ramach już otrzymanych finansów przez samorządy. To samorządy wiedzą najlepiej, jak rozdysponować te środki na swoim terenie – powiedział Krzysztof Kosiński.

Nie tylko pieniądze

W szczecińskiej Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni asystenci pracują już od 2000 r.

- Trzeba pamiętać, że 2,9 proc. wszystkich osób z niepełnosprawnością w Polsce stanowią osoby z niepełnosprawnością umysłową, a 40 proc. to osoby ze schorzeniem ruchu. Im potrzebny jest nie trener pracy, a asystent właśnie, który jest swoistą „protezą”. Bardzo dobrze to, do czego potrzebny jest asystent, pokazuje film „Nietykalni” – mówi Beata Karlińska, prezes Fundacji.

Zwraca uwagę na to, że w Polsce wciąż pokutuje przekonanie, iż to rodzice najlepiej opiekują się dzieckiem z niepełnosprawnością, tymczasem wiele czynności mógłby wykonywać właśnie asystent.

- Na pewno w zatrudnianiu asystentów nie są problemem pieniądze, ale po prostu zrozumienie podstawowej rzeczy – czym jest samodzielne życie. Bardzo istotny jest też niewłaściwy system orzeczniczy, bo przecież nie każda osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności czuje się tak samo – zaznacza Beata Karlińska.

Obecnie w Szczecinie pracuje czterech asystentów, dwóch jest finansowanych ze środków własnych Fundacji, a dwóch z budżetu PCPR.

- Nie udostępniamy usługi za darmo, gdyż wtedy ludzie tego nie szanują. Odpłatność wynosi 2 zł za godzinę, w wyjątkowych sytuacjach zwalniamy z tej opłaty – dodaje.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przymierza się także do usankcjonowania prawnego usługi trenera pracy.

- W tej chwili kończy się pilotażowy projekt PFRON o trenerze pracy, finansowany z EFS, czekamy więc na jego rezultaty i wytyczne. Stanowisko trenera pracy byłoby wprowadzone nowelizacją ustawy o rehabilitacji – mówi Krzysztof Kosiński.

Komentarz

  • asystenci
    KUSYL
    28.02.2015, 21:42
    W tym kraju wszystko jest chore,nawet myślenie niby naszych decydentów,opłacanych z naszych podatków.Przecież już dawno ta instytucja powinna funkcjonować.Nie jest ona dochodowa to trzeba długo nad tym myśleć ,nie bacząc że jest konieczna dla dania oddechu wielu umęczonym opieką nad najbliższymi.Proszę cenzora aby ten mój wpis umieścił.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas