Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Krystyna Kofta i Wojciech Łuszczykiewicz w specjalnym wydaniu programu „Misja Integracja”

03.03.2015
Autor: Monika Kamińska
Wojciech Łuszczykiewicz w wyświetlaczu kamery

W najbliższą środę zapraszamy na trzeci odcinek specjalny programu „Misja Integracja”. W programie gościć będziemy dwoje laureatów tegorocznego plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”: Krystynę Koftę, pisarkę i felietonistkę oraz Wojciecha Łuszczykiewicza, wokalistę zespołu Video. Premiera 4 marca 2015 r. o godz. 10:45 na antenie TVP Regionalna.

„Gwiazdy Dobroczynności” to kampania medialna promująca działania społeczne znanych osób. 7 lutego br. w Warszawie odbył się VI Bal Charytatywny „Gwiazdy Dobroczynności”, podczas którego zostały wręczone statuetki w pięciu kategoriach: ekologia, zdrowie, pomoc charytatywna, edukacja oraz kultura. W najbliższym odcinku programu „Misja Integracja” będziemy gościć zwycięzców dwóch z tych kategorii.

- Akademia Rozwoju Filantropii już po raz szósty organizuje plebiscyt „Gwiazdy Dobroczynności”. Pomysł wziął się stąd, że przeczytaliśmy wyniki badań, które kilka lat temu przeprowadził prof. Czapński. Z badań tych wynikło, że autorytetem dla Polaków są ludzie znani z telewizji. Trzeba było jakoś wykorzystać ten potencjał, stąd pomysł plebiscytu i nagradzania gwiazd, osób znanych, które angażują się społecznie – powiedziała Elżbieta Łebkowska, członkini Zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.

Gdybym nie czekała ośmiu lat...

W pierwszej części programu gościem Piotra Pawłowskiego będzie Krystyna Kofta, polska pisarka, plastyczka i felietonistka, która do plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” nominowana została przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny i zwyciężyła w kategorii Zdrowie. Pisarka od lat pomaga Amazonkom zwiększać wśród kobiet świadomość potrzeb cyklicznych badań profilaktycznych oraz szybkiego leczenia chorób nowotworowych. U Krystyny Kofty w 2002 roku zdiagnozowano nowotwór w lewej piersi, przeszła mastektomię i chemioterapię. Tematu nowotworu nie unikała jednak w swoich książkach i felietonach. Poprzez teksty i spotkania wspiera tysiące kobiet w ich walce z rakiem piersi i innymi schorzeniami.

- Napisałam te felietony dlatego, że myślałam, iż kobiety, które je przeczytają, być może pójdą i się zbadają (...). Dlatego, bo wiedziałam, że się też nie badały na przykład moje koleżanki w redakcji (...). Kobiety zaczęły do mnie tak pisać, jakbym była jakąś bohaterką (...). Ja dostawałam takie ilości jakiegoś dobra, ja to czułam. Wierzę w to, że dobro można przekazać – powiedziała Krystyna Kofta.

Piotr Pawłowski w rozmowie z siedzącą na wózku Krystyną Koftą na planie programu Misja Integracja

Piotr Pawłowski porozmawia z pisarką o jej niezwykle szczerym dzienniku „Lewa wspomnienie prawej”, w którym opisuje zakończone szczęśliwie roczne zmagania z rakiem piersi. Krystyna Kofta opowie o pierwszej propozycji wydawnictwa na napisanie o tym, co ja spotkało, i jaką wówczas dała odpowiedź. Widzowie dowiedzą się również, jak zaczęła się współpraca pisarki z Amazonkami oraz jakie są ich wspólne działania.

- Ja jestem pojedynczą osobą, sama nic nie jestem w stanie zrobić, mogę jedynie kogoś namówić. Ale wszystko razem doprowadziło do tego, że dwa lata temu po raz pierwszy okazało się, iż mimo większej liczby zachorowań na raka piersi, stanęła śmiertelność. To znaczy, że kobiety jednak się badają, że jest większa wykrywalność, że badają się  wcześniej i ratują sobie życie, ale ratują również pierś. Bo ja mówię: to, co mamy symetryczne, to chcielibyśmy mieć symetryczne wszyscy. Ja, gdybym nie czekała siedmiu czy ośmiu lat (...), gdybym badała się tak, jak powinnam i poszła do lekarza siedem lat wcześniej, to byłby to po prostu mały zabieg, a tak okazuje się, że jest to duży guz, że jest zagrożenie, wybucha panika – powiedziała Krystyna Kofta.

Absolutny rock and roll

Gościem drugiej części odcinka specjalnego będzie Wojciech Łuszczykiewicz, wokalista zespołu Video, a także gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek i dziennikarz. W plebiscycie „Gwiazdy Dobroczynności” zespół Video otrzymał nagrodę w kategorii Kultura za wsparcie osób niesłyszących, a nominowany został przez grupę Młodzi Migają Muzykę (MMM). Zespół dostrzegł problem społeczny osób niesłyszących, związany z dostępem do kultury, w tym możliwością odbioru muzyki. Zespół Video wraz z Młodzi Migają Muzykę nagrali teledysk „Dobrze, że jesteś”, w którym treść piosenki przekazana jest za pomocą Polskiego Języka Migowego (PJM). Do dziś klip obejrzało blisko 1,5 mln internautów.

Piotr Pawłowski zapyta gościa, jak zrodził się pomysł współpracy z grupą Młodzi Migają Muzykę, czy jeżdżą razem na koncerty i czy mają jeszcze jakieś inne wspólne plany.

- To jest największy rock and roll, w jakim brałem udział. Proszę sobie wyobrazić dużą scenę, kilkanaście, a nawet czasem kilkadziesiąt tysięcy osób pod sceną i na przedzie, na wybiegu śpiewam ja, a obok mnie stoi ktoś, dziewczyna, chłopak albo dziewczyna i chłopak i migają ludziom tekst piosenki. To jest moment, w którym my już nie jesteśmy gwiazdami tego wieczoru. Gwiazdami są oni, młodzi, którzy migają. To jest absolutny rock and roll. On się bujają, skaczą, gibają, ludzie klaszczą, bo uczymy ich, jak klaskać w języku migowym, i jest absolutny szał. To jest najfajniejsza część koncertu, jakiej kiedykolwiek mogłem w ogóle doświadczyć – powiedział Wojciech Łuszczykiewicz.

Wojciech Łuszczykiewicz w rozmowie z Piotrem Pawłowskim na planie Misji Integracja

Wokalista opowie również o specyficznym poczuciu humoru członków grupy MMM, o tym, jak został przez nich „ochrzczony” i czy nauczył się jakiś zwrotów w języku migowym. Ponadto Wojciech Łuszczykiewicz odpowie na pytania Piotra Pawłowskiego nt. zaangażowania gwiazd w działania dobroczynne i czy zespół Video często otrzymuje propozycje udziału w tego typu inicjatywach.

- Jak tylko mamy czas, okazję i ma to sens, ręce i nogi organizacyjne, to zawsze gdzieś się zjawimy. Czujemy, że jesteśmy to sobie winni, nawet z egoistycznych pobudek, dla wyrównania karmy. Nam jest dobrze, nam jest fajnie, czuję więc, że muszę robić takie rzeczy, żeby być w zgodzie z samym sobą – powiedział wokalista grupy Video.

Widzów programu zabierzemy też na koncert grupy Młodzi Migają Muzykę, którą tworzą uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Głuchych. Grupa zajmuje się tłumaczeniem koncertów i teledysków, oddając ich tekst, klimat i przesłanie przy pomocy polskiego języka migowego. Jak to robią? O tym w najbliższym odcinku programu „Misja Integracja”.


Zapraszamy do oglądania specjalnego odcinka programu „Misja Integracja” w środę, 4 marca o godzinie 10:45, na antenie TVP Regionalna.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org


Dziękujemy STACJI MURANÓW za udostępnienie przestrzeni do nagrania programu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas