Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie zmiana w zasadach wyrabiania kart parkingowych

04.03.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. Piotr Stanisławski
karta parkingowa za szybą samochodu

Do 17 marca 2015 r. można zgłaszać uwagi do projektu zmiany rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. 3 marca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w Biuletynie Informacji Publicznej konsultacje społeczne projektu.

Na zmianę, którą resort pracy proponuje w rozporządzeniu, czekały szczególnie te osoby z niepełnosprawnością, które posiadając uprawnienie do otrzymania karty parkingowej, nie mogły jej wyrobić ze względu na brak stałego zameldowania. Nowelizacja rozporządzenia z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych umożliwi składanie wniosku o wydanie karty parkingowej do dowolnie wybranego przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie u przewodniczącego zespołu w miejscu swojego stałego pobytu.

Upoważniona osoba odbierze kartę parkingową

Nowelizacja rozporządzenia doprecyzowuje również kwestie podpisania wniosku o wydanie karty – wnioskodawca będzie go podpisywał w obecności przewodniczącego zespołu lub osoby przez niego upoważnionej. Zmiana rozporządzenia zakłada także rozbudowanie wzoru wniosku o wydanie karty parkingowej o pole „upoważnienie”, aby starający się o kartę mógł, już w momencie składania wniosku, wpisać tam osobę, którą upoważnia do odbioru dokumentu. Wyeliminuje to konieczność składania dodatkowych dokumentów. We wniosku znajdzie się także oświadczenie, że dane w nim są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym, oraz adres do korespondencji, by ułatwić kontakt zespołów z wnioskującym.

- Zmiany nie powinny spowodować problemów z realizacją zadania. Zapewne miejsca dużej koncentracji wniosków o kartę będą musiały zadbać o usprawnienie tego procesu – mówi nam Krzysztof Kosiński, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

Dyrektor BON przewiduje, że projekt do końca marca będzie konsultowany i jak najszybciej zostanie podpisany.

- Pozwoli to na skorzystanie z nowych rozwiązań przez osoby, które muszą wymienić karty – mówi.

Przypominamy, że stare karty parkingowe ważne są do 30 czerwca 2015 r.

Ile kart zamówić?

Ocena Skutków Realizacji Projektu nie zakłada jego dodatkowych kosztów. Możliwe są zaś przesunięcia w zakresie realizacji zadania przez poszczególne zespoły – w jednym może spaść liczba wniosków o wydanie karty, a w innym – wzrosnąć.

Jednak Mariola Kokocińska, przewodnicząca poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, obawia się, że takie koszty będą.

- Koszty po stronie zespołów będą na pewno, gdyż nie wiem, ile kart będą musiała zamówić i ile osób zaangażować w obsługę wniosków – mówi.

Ministerstwo Pracy informuje, że od 1 lipca do 31 grudnia 2014 r. wydano 82 850 kart parkingowych.

Projekt przepisów dostępny jest na stronie internetowej resortu pracy.

Uwagi do projektowanych zmian można składać osobiście w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a także przesłać na jego adres: ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych lub na adres e-mail: sekretariat.bon@mpips.gov.pl

Komentarz

  • ssame problemy
    Michał
    05.03.2015, 21:04
    Mój problem polega na tym gdyż jesli chodzi o wurobienie nowej karty parkingowej to moge tego dokonac dopiero w Malborku ok 50km od miejsca zamieszkania. Do tego aby załątwić karte parkingowa musze conajmniej 3-4 razy udać sie do Malborka (czyli w sumie 3-4 dni wolnego od pracy i ok 300-400km) Po pierwsze musze udać sie do Orzecznictwa w sprawie wydania nowego orzeczenia w ktorym bedzie informacja że taka karta bedzie miprzysługiwała. W starych orzeczeniach nie ma takich informacji. Po drugie stawiam sie na komisje w sprawie wydania nowego orzeczenia Po trzecie pojade odebrac nowe orzeczenie i złoże wniosek o wydanie karty parkingowej. Po czwarte musze jechac aby osobiscie odebrac takową karte parkingowa. Czyli tak jak juz wspomniałem musze załątwić sobie conajmniej 3-4 dni urlopu w pracy i zrobic ok 300 - 400km samochodem aby wszystko załątwić. Oczywiscie wliczając jeszcze koszty wyrobienia nowego zdjecia oraz opłata za nową kartę. Czy nie ma innej możliwości aby osoba niepełnosprawna mogła wymienic karte parkingowa na nowa karte parkingowa??

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas