Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie zmiana w zasadach wyrabiania kart parkingowych

04.03.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. Piotr Stanisławski
karta parkingowa za szybą samochodu

Do 17 marca 2015 r. można zgłaszać uwagi do projektu zmiany rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. 3 marca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w Biuletynie Informacji Publicznej konsultacje społeczne projektu.

Na zmianę, którą resort pracy proponuje w rozporządzeniu, czekały szczególnie te osoby z niepełnosprawnością, które posiadając uprawnienie do otrzymania karty parkingowej, nie mogły jej wyrobić ze względu na brak stałego zameldowania. Nowelizacja rozporządzenia z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych umożliwi składanie wniosku o wydanie karty parkingowej do dowolnie wybranego przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie u przewodniczącego zespołu w miejscu swojego stałego pobytu.

Upoważniona osoba odbierze kartę parkingową

Nowelizacja rozporządzenia doprecyzowuje również kwestie podpisania wniosku o wydanie karty – wnioskodawca będzie go podpisywał w obecności przewodniczącego zespołu lub osoby przez niego upoważnionej. Zmiana rozporządzenia zakłada także rozbudowanie wzoru wniosku o wydanie karty parkingowej o pole „upoważnienie”, aby starający się o kartę mógł, już w momencie składania wniosku, wpisać tam osobę, którą upoważnia do odbioru dokumentu. Wyeliminuje to konieczność składania dodatkowych dokumentów. We wniosku znajdzie się także oświadczenie, że dane w nim są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym, oraz adres do korespondencji, by ułatwić kontakt zespołów z wnioskującym.

- Zmiany nie powinny spowodować problemów z realizacją zadania. Zapewne miejsca dużej koncentracji wniosków o kartę będą musiały zadbać o usprawnienie tego procesu – mówi nam Krzysztof Kosiński, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

Dyrektor BON przewiduje, że projekt do końca marca będzie konsultowany i jak najszybciej zostanie podpisany.

- Pozwoli to na skorzystanie z nowych rozwiązań przez osoby, które muszą wymienić karty – mówi.

Przypominamy, że stare karty parkingowe ważne są do 30 czerwca 2015 r.

Ile kart zamówić?

Ocena Skutków Realizacji Projektu nie zakłada jego dodatkowych kosztów. Możliwe są zaś przesunięcia w zakresie realizacji zadania przez poszczególne zespoły – w jednym może spaść liczba wniosków o wydanie karty, a w innym – wzrosnąć.

Jednak Mariola Kokocińska, przewodnicząca poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, obawia się, że takie koszty będą.

- Koszty po stronie zespołów będą na pewno, gdyż nie wiem, ile kart będą musiała zamówić i ile osób zaangażować w obsługę wniosków – mówi.

Ministerstwo Pracy informuje, że od 1 lipca do 31 grudnia 2014 r. wydano 82 850 kart parkingowych.

Projekt przepisów dostępny jest na stronie internetowej resortu pracy.

Uwagi do projektowanych zmian można składać osobiście w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a także przesłać na jego adres: ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych lub na adres e-mail: sekretariat.bon@mpips.gov.pl

Komentarz

  • karta parkingowa
    Leonana
    05.03.2015, 15:08
    A co z osobami niepełnosprawnymi które nie są w stanie przeczytac, usłyszyć ani zrozumieć tego co mają na tej karcie. O co chodzi mój synek ma 15 lat i nie ma z nim kontaktu takiego żeby był samodzieny, kto ma podpisać taką kartę i upowaznienie?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas