Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie zmiana w zasadach wyrabiania kart parkingowych

04.03.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. Piotr Stanisławski
karta parkingowa za szybą samochodu

Do 17 marca 2015 r. można zgłaszać uwagi do projektu zmiany rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. 3 marca Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło w Biuletynie Informacji Publicznej konsultacje społeczne projektu.

Na zmianę, którą resort pracy proponuje w rozporządzeniu, czekały szczególnie te osoby z niepełnosprawnością, które posiadając uprawnienie do otrzymania karty parkingowej, nie mogły jej wyrobić ze względu na brak stałego zameldowania. Nowelizacja rozporządzenia z 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych umożliwi składanie wniosku o wydanie karty parkingowej do dowolnie wybranego przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Dotychczas wniosek taki można było złożyć wyłącznie u przewodniczącego zespołu w miejscu swojego stałego pobytu.

Upoważniona osoba odbierze kartę parkingową

Nowelizacja rozporządzenia doprecyzowuje również kwestie podpisania wniosku o wydanie karty – wnioskodawca będzie go podpisywał w obecności przewodniczącego zespołu lub osoby przez niego upoważnionej. Zmiana rozporządzenia zakłada także rozbudowanie wzoru wniosku o wydanie karty parkingowej o pole „upoważnienie”, aby starający się o kartę mógł, już w momencie składania wniosku, wpisać tam osobę, którą upoważnia do odbioru dokumentu. Wyeliminuje to konieczność składania dodatkowych dokumentów. We wniosku znajdzie się także oświadczenie, że dane w nim są aktualne i zgodne ze stanem faktycznym, oraz adres do korespondencji, by ułatwić kontakt zespołów z wnioskującym.

- Zmiany nie powinny spowodować problemów z realizacją zadania. Zapewne miejsca dużej koncentracji wniosków o kartę będą musiały zadbać o usprawnienie tego procesu – mówi nam Krzysztof Kosiński, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON).

Dyrektor BON przewiduje, że projekt do końca marca będzie konsultowany i jak najszybciej zostanie podpisany.

- Pozwoli to na skorzystanie z nowych rozwiązań przez osoby, które muszą wymienić karty – mówi.

Przypominamy, że stare karty parkingowe ważne są do 30 czerwca 2015 r.

Ile kart zamówić?

Ocena Skutków Realizacji Projektu nie zakłada jego dodatkowych kosztów. Możliwe są zaś przesunięcia w zakresie realizacji zadania przez poszczególne zespoły – w jednym może spaść liczba wniosków o wydanie karty, a w innym – wzrosnąć.

Jednak Mariola Kokocińska, przewodnicząca poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, obawia się, że takie koszty będą.

- Koszty po stronie zespołów będą na pewno, gdyż nie wiem, ile kart będą musiała zamówić i ile osób zaangażować w obsługę wniosków – mówi.

Ministerstwo Pracy informuje, że od 1 lipca do 31 grudnia 2014 r. wydano 82 850 kart parkingowych.

Projekt przepisów dostępny jest na stronie internetowej resortu pracy.

Uwagi do projektowanych zmian można składać osobiście w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a także przesłać na jego adres: ul. Nowogrodzka 1/3/5, 00-513 Warszawa, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych lub na adres e-mail: sekretariat.bon@mpips.gov.pl

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • nieznana
  nieznana
  08.03.2015, 10:01
  Witam, czy te Nasze komentarze ktoś czyta, wyciąga jakieś wnioski co i o czym piszemy ???????
  odpowiedz na komentarz
 • Kary za parkowanie na miejscu dla inwalidy
  ap2358@wp.pl
  05.03.2015, 21:17
  Kara za parkowanie to nie kwota a punkty i to juz od 10 a w ciagu jednego powtórka to liczba razy dwa i prawo jazdy zatrzymane do czasu zapłaty!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • ssame problemy
  Michał
  05.03.2015, 21:04
  Mój problem polega na tym gdyż jesli chodzi o wurobienie nowej karty parkingowej to moge tego dokonac dopiero w Malborku ok 50km od miejsca zamieszkania. Do tego aby załątwić karte parkingowa musze conajmniej 3-4 razy udać sie do Malborka (czyli w sumie 3-4 dni wolnego od pracy i ok 300-400km) Po pierwsze musze udać sie do Orzecznictwa w sprawie wydania nowego orzeczenia w ktorym bedzie informacja że taka karta bedzie miprzysługiwała. W starych orzeczeniach nie ma takich informacji. Po drugie stawiam sie na komisje w sprawie wydania nowego orzeczenia Po trzecie pojade odebrac nowe orzeczenie i złoże wniosek o wydanie karty parkingowej. Po czwarte musze jechac aby osobiscie odebrac takową karte parkingowa. Czyli tak jak juz wspomniałem musze załątwić sobie conajmniej 3-4 dni urlopu w pracy i zrobic ok 300 - 400km samochodem aby wszystko załątwić. Oczywiscie wliczając jeszcze koszty wyrobienia nowego zdjecia oraz opłata za nową kartę. Czy nie ma innej możliwości aby osoba niepełnosprawna mogła wymienic karte parkingowa na nowa karte parkingowa??
  odpowiedz na komentarz
 • Karty Parkingowe.
  Krzysztof..
  05.03.2015, 19:22
  Rozbój biurokratyczny i polityczny w Państwie Polskim. Inwalida jest nikim.Jest przedmiotem a nie podmiotem. Co to za prawo które z ludzi robi przedmioty.Którego działanie w relacji do osób niepełnosprawnych jest niepewne i wątpliwe.Trzy lata temu komisja dała mi grupę inwalidzką i przyznała kartę parkingową na stałe bezterminowo.Obecnie ta sama komisja zmieniła mi grupę inwalidzka na niższa i zabrała mi od czerwca kartę Parkingową. Z endoprotezą stawu biodrowego i z problemami krążeniowymi w nogach 30 metrów i stop. Endoprotezę mam 20 lat i z początku nie powiem nawet nie było złe ale trzy lata temu zaczęły się problemy z chodzeniem stany zwyrodnieniowe,krążeniowe nie mówię tu o kręgosłupie a kartę parkingową potrzebuję choćby na parkingu szpitalnym u lekarzy specjalistów np:Wołoska szpital parking kosztuje 5zł/godzinę Banacha nie wiele mniej.Karta oszczędzała mi płacenie za parking i bliższa odległość do szpitala.To nawet to naszym politycznym mądralom przeszkadzało i zostałem zaliczony do kombinatorów i oszustów. Za dużo nie będę pisał bo to nawet nie wiem czy zostanie opublikowane z uwagi na linie polityczną tego forum.Wiele razy pisałem tutaj i nie zawsze było to publikowane. Prawda nie zawsze jest tutaj mile widziana.
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  Leonana
  05.03.2015, 15:08
  A co z osobami niepełnosprawnymi które nie są w stanie przeczytac, usłyszyć ani zrozumieć tego co mają na tej karcie. O co chodzi mój synek ma 15 lat i nie ma z nim kontaktu takiego żeby był samodzieny, kto ma podpisać taką kartę i upowaznienie?
  odpowiedz na komentarz
 • Bezduszna biurokracja!
  Mp
  04.03.2015, 22:46
  Witam. Nie można zaoszczędzić osobą chorym ciągłego,, opowiadania o chorobie o której chce się zapomnieć.Biegania, uzupełniania na nowo dokumentów. Wy którzy produkcie te butle legislacyjne idźcie po rozum do głowy. Co wy robicie z tymi chorymi? 😡
  odpowiedz na komentarz
 • to złe zmiany
  Grażyna
  04.03.2015, 17:30
  Może akurat nie złe jako takie, ale nie takie na których mi najbardziej zależało. Nie podoba mi się to, że starając się wydanie nowej karty muszę zebrać całą dokumentacje medyczną i poddać weryfikacji obecnie obowiązujące na stałe orzeczenie. Powinny wystarczyć dokumenty potwierdzające ograniczenia w samodzielnym poruszaniu się. W tej chwili jestem w trakcie załatwiania całej masy odpisów kart medycznych i zaświadczeń od lekarzy wszelkich schorzeń. To zajmuje masę czasu, pieniędzy i dojazdów. A przecież muszę dać jej wszystkie, żeby się nagle nie okazało, że chorób nie ma i można w ogóle cofnąć orzeczenie. A i tak w najlepszym wypadku okaże się, że za pięć lat znowu taka sama jazda. Osoby posiadające orzeczenia na stałe i mające przyznane prawo do karty parkingowej, powinny dostawać ją na wymianę tylko na podstawie tego faktu. I na takie właśnie zmiany czekałam. W końcu to i tak rozwiązałoby najważniejszy problem: wyeliminowanie "martwych dusz".
  odpowiedz na komentarz
 • To dobre zmiany .
  ynio
  04.03.2015, 15:58
  Bo już myślałem, że zwolennicy, powołujący się na konstytucję mają lobbystów . A swoją drogą to dobrze by było uważać na to by tak się nie stało i z kart parkingowych - wg.nowych przepisów, korzystały osoby mające problemy w poruszaniu się - po drodze :) HEJ :).
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas