Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie komputera

14.12.2015
Autor: Ewa

Witam. Mam problem, córka jest w DPS-ie, ma niesprawne ręce (utrzyma np. kredkę, bułkę itd.) i zaburzone widzenie. Choruje od urodzenia na dziec. porażenie mózgowe. Umysł ma zupełnie światły. Będąc od kilku lat (w chwili obecnej ma 29 lat) w DPS, pisze książkę (zresztą robi to od kilkunastu już dobrych lat), dyktując czasem komuś z grupy. Jednak jest z tym problem, ponieważ tak naprawdę nikt nie ma czasu, a przede wszystkim ochoty siedzieć przy córce i zapisywać jej myśli. Dlatego jej marzeniem jest komputer dostosowany do jej niepełnosprawności, tak, by nie musiała liczyć na czyjąś łaskę i sama sobie z tym radziła. Nadmieniam, że córka nie pracuje i nie uczy się ze względu na schorzenie. Czy jest dla niej jakaś możliwość w zakupie takiego sprzętu i w dofinansowaniu go? Będę wdzięczna za odpowiedź. Ewa

Szanowna Pani,

Osoba niepełnosprawna może otrzymać pomoc ze środków PFRON w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się. A za takie należy uznać kupno komputera.

Proszę złożyć wniosek w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania. Do wniosku załącza się m.in. zaświadczenie lekarskie opisujące problemy w komunikowaniu się.

Wysokość dofinansowania do likwidacji barier w komunikowaniu się oraz technicznych wynosi do 95 proc. kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Należy pamiętać, że dofinansowanie nie obejmuje przedmiotów zakupionych przed złożeniem wniosku.

Więcej informacji o likwidacji ze środków PFRON barier w komunikowaniu się i technicznych znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas