Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mieszkanie na kredyt – pomoc dla osoby niepełnosprawnej

05.04.2016
Autor: DOROTA

Witam. Jestem osobą pracującą, która od 2004 r. posiada orzeczenie o stopniu lekkim niepełnosprawności z tytułu wykrytej w dzieciństwie padaczki. W ubiegłym roku zakupiłam razem z mężem mieszkanie własnościowe na kredyt. Ja pracuję na umowę o pracę, jednak mąż tylko na umowę zlecenie. Czy w zaistniałej sytuacji mogę liczyć na jakieś wsparcie finansowe – do kogo mogę się o nie zwrócić? Czy ze względu na epilepsję mogę liczyć na jakieś dofinansowanie w celu likwidacji barier w komunikowaniu się, barier technicznych oraz barier architektonicznych???

Szanowna Pani,

W ramach  systemu wsparcia dla osób z niepełnosprawnością nie przewidziano niestety środków na dofinansowanie do kredytu hipotecznego na zakup mieszkania przez osobę z niepełnosprawnością.

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, budynki wielorodzinne budowane po 1995 r. powinny być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jeśli kupili Państwo mieszkanie w budynku wybudowanym po ww. dacie, to trudno będzie uzyskać środki na likwidację barier architektonicznych. Środki na likwidację barier architektonicznych skierowane są przede wszystkim do osób z dysfunkcją narządu ruchu w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości uzyskania środków w ramach likwidacji barier w komunikowaniu się czy technicznych uzyska Pani w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w miejscu zamieszkania.

Warto zwrócić uwagę, że przez bariery techniczne należy rozumieć bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobie z niepełnosprawnością funkcjonowanie społeczne. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie takiej osoby w społeczeństwie i umożliwić jej funkcjonowanie w życiu codziennym.

Przez bariery w komunikowaniu się należy rozumieć ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie z niepełnosprawnością swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji. Likwidacja tej bariery powinna umożliwić osobom z niepełnosprawnością sprawniejsze i bardziej swobodne porozumiewanie się oraz przekazywanie informacji.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas