Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Założenie Fundacji przez pracownika OPS

31.01.2016
Autor: Jola

Czy pracownik OPS może założyć Fundację, nie prowadzącą działalności gospodarczej dla wsparcia, porad i integracji osób w różnym wieku i różnych grup społecznych? Czy nie koliduje to z art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych?

Szanowna Pani,

Wspomniana Ustawa nie stanowi generalnego zakazu podejmowania dodatkowych zajęć przez urzędników samorządowych. Trzeba jednak pamiętać, że zabrania podejmowania takich zajęć, które są sprzeczne bądź związane z obowiązkami służbowymi pracownika samorządowego lub z jego obowiązkami wynikającymi z Ustawy. Co ważne, jeśli mają one inny charakter niż działalność gospodarcza, to nie wymagają nawet zgody przełożonego na ich podejmowanie. Przede wszystkim zajęcia dodatkowe nie mogą wywoływać uzasadnionego podejrzenia o stronniczość lub interesowność.

Konsekwencje, takie jak na przykład rozwiązanie stosunku pracy, dotyczą tylko sytuacji, w której prowadzona przez pracownika samorządowego działalność gospodarcza rodzi podejrzenia o stronniczość lub interesowność, które są wyrażane nie tylko przez współpracowników, pracodawcę, ale także przez obywateli oczekujących praworządnego, bezstronnego i uczciwego załatwiania swoich spraw przez pracowników publicznej sfery samorządowej.

W związku z tym, o ile działalność fundacji nie będzie miała negatywnego wpływu na wykonywanie obowiązków służbowych i obowiązków wynikających z Ustawy, nie będzie w konflikcie z zadaniami realizowanymi przez OPS (pracodawcę) i nie będzie powodowała podejrzeń o stronniczość w załatwianiu spraw podopiecznych OPS, to jej założenie i prowadzenie jest możliwe.

Przy okazji warto pamiętać, że art. 30 Ustawy o pracownikach samorządowych nie ma zastosowania do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych i obsługi, zaś pracownicy tzw. wyższych szczebli samorządowych, czyli np. kierowniczych stanowisk urzędniczych, podlegają w tym względzie dodatkowym wymogom wynikającym z przepisów Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, tzn. nie mogą m.in. prowadzić działalności gospodarczej ani na własny rachunek, ani wspólnie z innymi osobami. Nie wolno im również zarządzać taką działalnością ani być jej przedstawicielem czy pełnomocnikiem.

Z poważaniem,

Zespół doradców Centrum Integracja w Zielonej Górze

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas