Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Artyści ponad podziałami

23.03.2015
Autor: Mateusz Różański
bohaterowie bajki na scenie odbierają wyróżnienia

Język sztuki to język uniwersalny, który funkcjonuje ponad granicami państw i łączy ludzi niezależnie od stopnia sprawności. Właśnie to przełamywanie wszelkiego rodzaju barier za pomocą sztuki jest główną ideą projektu Art-is.

- Islandia to wyizolowana wyspa pośrodku niczego, podobnie jak nasza wspólnota – skryta gdzieś na prowincji, co czyni jej członków podwójnie niewidzialnymi. Sposobem na zmianę tego jest właśnie sztuka. To ona sprawia, że stajemy się widzialni – mówił Larus Sigilsund, nauczyciel sztuki i muzyki, pracujący z członkami Solheimar, islandzkiej wspólnoty osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Przyjechał do Polski ze swoimi uczniami, którzy spotkali się z kolegami z innych krajów. Wspólnie z nimi przygotowali między innymi przygotowywali dwa zabawne filmy. Było to możliwe dzięki projektowi Art-is, którego polskim partnerem jest Fundacja Autokreacja.

Radość tworzenia

- Art-is to ogólnoeuropejski projekt, skierowany do artystów z niepełnosprawnością intelektualną. Uczestniczą w nim ludzie z dziewięciu krajów, którzy spotykają się i razem tworzą sztukę: teatr, film, malarstwo i muzykę – wyjaśniał Peter Bosmans, pomysłodawca projektu.

Jego inspiracją były własne doświadczenia prywatne i zawodowe.

- W Belgii pracuję w centrum kulturalnym i mam pod opieką grupę teatralną złożoną z osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówił Peter Bosmans. – Osiem lat temu rozpoczęliśmy podobny projekt z partnerami z trzech europejskich krajów. Mieliśmy dzięki temu mnóstwo świetnej zabawy, możliwość spotkania z wieloma ludźmi i wymiany doświadczeń. Tamte wspomnienia sprawiły, że postanowiliśmy to powtórzyć tym razem z dziewięcioma partnerami.

Peter Bosmans dodał, że przygotowuje się do stworzenia ogólnoeuropejskiej sieci organizacji działających na rzecz artystów z niepełnosprawnością intelektualną.

Ze świata baśni

kręcenie baśni w plenerze

Nagrywanie bajki o Królewnie Śnieżce

Projekt Art-is rozpoczął się w październiku 2013 roku. Jego uczestnicy, pochodzący z Malty, Islandii, Wielkiej Brytanii, Turcji, Belgii, Finlandii, Hiszpanii i Polski, odwiedzają się w swoich krajach i uczestniczą we wspólnych warsztatach. Ich przedostatnim przystankiem była Polska, gdzie wspólnie przygotowywali dwa filmy, będące interpretacją popularnych baśni o Królewnie Śnieżce i Czerwonym Kapturku. Efekt prac uczestników projektu zaprezentowano podczas specjalnego pokazu, który odbył się 22 marca 2015 r. w Warszawie. W czasie tego spotkania każda grupa miała okazję zaprezentować swoje talenty i umiejętności. Polskę reprezentowali pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Bobkowicach, którzy wykonali popularne polskie szlagiery.

Podczas imprezy obecny był Artur Barciś, znany m.in. z roli niepełnosprawnego intelektualnie Janka w serialu „Doręczyciel”. Aktor poprowadził aukcję dzieł, wykonanych w Pracowni Rzeczy Różnych, przedsiębiorstwa społecznego Fundacji Synapsis, oraz sympatyków projektu Art-is.

Sukces Art-is zachęcił twórcę tego projektu do rozszerzenia działalności.

- Chcemy artystom z niepełnosprawnością intelektualną dać możliwość podróżowania za granicę. A także granty i stypendia, którę im na to pozwolą. Chcemy, by mieli coraz lepsze możliwości rozwoju, a tworzona przez nich sztuka stawała się coraz bardziej profesjonalna – tłumaczył Peter Bosmans.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas