Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy z koperty może korzystać rehabilitant?

31.12.2015
Autor: Mirosław P.

Na osiedlu wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla ON, potężne dwie koperty. Tak duże, że do stojącego samochodu może się dostać (osoba na wózku) z obu stron jednocześnie. Cóż z tego, gdy miejsca te są zajęte dzień i noc przez tą samą osobę (może raczej przez dwa te same samochody, nie prowadzone przez ON). Stąd moje pytanie: czy miejsce dla konkretnego ON jest „jego” na czas niezbędny, czy też jest to miejsce parkingowe dla opiekuna (z jego kartą parkingową)? Jak można „uruchomić” te miejsca np. w godzinach od 6:00 do 22:00, kiedy to do chorych ON przyjeżdżają: pielęgniarka, lekarz, opiekunka czy rehabilitant?

Szanowny Panie,

Publiczne miejsce parkingowe dla osoby niepełnosprawnej nie może być przydzielone konkretnej osobie niepełnosprawnej. Każdy posiadacz ważnej karty parkingowej może skorzystać z takiego miejsca. Musi ona znajdować się za przednią szybą pojazdu samochodowego, a jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby – w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności.

Jedna osoba otrzymuje jedną kartę parkingową. Z uprawnień wynikających z karty parkingowej może też korzystać kierujący pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się taką kartą.

Proszę sprawdzić, czy w obydwu autach jest karta parkingowa oraz czy jest ona ważna.

W przypadku, gdy z miejsca parkingowego dla osoby niepełnosprawnej korzysta osoba nieuprawniona, proszę poinformować policję bądź straż miejską/gminną.

Niestety pielęgniarka, lekarz, opiekunka czy rehabilitant nie mogą korzystać z takich miejsc parkingowych, jeśli nie posiadają karty parkingowej.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas