Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O cewnikowaniu w programie „Misja Integracja”

26.03.2015
Autor: Monika Kamińska
dr Janusz Zajda

Już w najbliższą sobotę zapraszamy na kolejny premierowy odcinek programu „Misja Integracja”. Tematem będą zaburzenia w oddawaniu moczu, które często są skutkiem niepełnosprawności, oraz nowoczesne samocewnikowanie, które jest receptą na tego typu problemy. Premiera 28 marca br. o godz. 9:00 w TVP Regionalna.

Przepuklina oponowo-rdzeniowa, rozszczep kręgosłupa, uraz rdzenia kręgowego oraz schorzenia neurologiczne – to tylko niektóre choroby, w wyniku których dochodzi do zakłóceń funkcjonowania dolnego odcinka dróg moczowych, czyli występowania pęcherza neurogennego. W efekcie chorzy mogą mieć problemy z opróżnianiem pęcherza lub zaleganiem w nim moczu. Tego typu patologie układu moczowego mogą mieć bardzo poważne następstwa, dlatego niezwykle ważne jest cewnikowanie moczowodu w celu jego udrożnienia lub umożliwienia opróżnienia pęcherza.

O tym: jak jest zbudowany i działa pęcherz moczowy; co się z nim dzieje, gdy dochodzi do zaburzenia czucia i nieprawidłowości jego funkcji, na przykład po urazie rdzenia kręgowego; czym dokładnie jest cewnikowanie i czym różni się od samocewnikowania oraz jakie mogą być skutki i koszty leczenia wynikające z nieprawidłowego odprowadzenia moczu Piotr Pawłowski porozmawia z dr Januszem Zajdą, chirurgiem i urologiem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Cewniki hydrofilowe
Cewniki hydrofilowe

W programie poruszona zostanie także niezwykle istotna kwestia braku w Polsce specjalistycznych miejsc, w których pacjenci z neurogenną dysfunkcją pęcherza mogą być właściwie diagnozowani i leczeni oraz bardzo ograniczonego dostępu do badań urodynamicznych dla pacjentów z urazami rdzenia kręgowego.

- Osób, które są zorientowane w problematyce neuro-urologicznej jest niewiele. W przypadku dzieci mamy o tyle dobrą sytuację, że jest Oddział Urologiczny w Centrum Zdrowia Dziecka. Lekarze, którzy tam pracują są świetnie zorientowani i uczą nawet czteroletnie dzieci samocewnikowania i to świetnie działa. Natomiast, co do osób dorosłych jest troszkę gorzej (...). Każdy pacjent powinien mieć zrobioną diagnostykę urodynamiczną i każdy pacjent powinien mieć zaproponowany sposób prawidłowego oddawania moczu. Każdy po urazie rdzenia. Trzeba wywierać presję na odpowiednie władze, po to, żeby tego rodzaju usługi były powszechnie dostępne, tak jak to się dzieje w innych krajach – powiedział dr Janusz Zajda.

O cewnikach hydrofilowych nowej generacji oraz zaletach samocewnikowania, które w znaczący sposób poprawiają komfort życia osób cierpiących na zaburzenia funkcji oddawania moczu, opowie Kamila Niska, menadżer ds. produktów urologicznych firmy Coloplast. Widzowie dowiedzą się także, co należy zrobić i gdzie się udać, aby odebrać cewniki w ramach refundacji.

Kamila Niska z firmy Coloplast
Kamila Niska z firmy Coloplast

Z kamerą programu „Misja Integracja” byliśmy także na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, które dotyczyło zaopatrzenia osób z niepełnosprawnościami w sprzęt rehabilitacyjny oraz środki pomocnicze. Posiedzenie podsumował dla widzów programu przewodniczący Zespołu i senator RP Jan Filip Libicki.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 9:00 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:55.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org.


TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Zagadka
    Izka
    27.03.2015, 17:05
    "Widzowie dowiedzą się także, co należy zrobić i gdzie się udać, aby odebrać cewniki w ramach refundacji". 20 sztuk na miesiąc, 6 razy na dobę cewnikowanie (zalecenie lekarskie) - na ile dni w miesiącu wystarczy? A w pozostałe dni cewników brak...
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas