Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm: projekt uchwały o Narodowym Dniu Osób po Amputacjach

09.04.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. proteza autorstwa Sophie de Oliveira, Omkaar Kotedia
proteza nogi

Sejm planuje ustanowić 24 lipca Narodowym Dniem Osób po Amputacjach. Założenia poselskiego projektu uchwały określają, że jest to wyraz akceptacji środowiska osób po amputacji, a także szacunku i zrozumienia ich sytuacji i potrzeb.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia 8 kwietnia br. Co roku w Polsce ok. 16 tys. osób doznaje amputacji wskutek wypadków w pracy, rolnictwie, komunikacyjnych, także zdarzeń losowych czy chorób cywilizacyjnych jak np. cukrzyca, choroby naczyniowe czy nowotworowe. Szczególnie narażone na amputacje są dzieci i młodzież w okresie letnim.

- Ustanowienie 24 lipca Narodowym Dniem Osób po Amputacji pozwoli na zwrócenie społecznej uwagi na problemy tej grupy osób oraz konieczność zbudowania dla nich kompleksowego wsparcia medycznego, psychologicznego, społecznego oraz zawodowego. - mówi wnioskodawca, poseł Dariusz Dziadzio. - Trzeba też podkreślić walor edukacyjny obchodów takiego Dnia. Przeprowadzane akcje społeczne pomogą w edukacji dzieci i młodzieży oraz zapobiegną sytuacjom występujących dla nich zagrożeń w szczególności w okresie wakacji, w tym na terenach wiejskich.

Jednoznaczność intencji

Podczas dyskusji nad zaproponowaną uchwałą posłowie zdecydowanie poparli tę inicjatywę, jednak konieczne według nich jest zawężenie tematyki obchodów tego dnia.

- Trzeba zwrócić uwagę, z medycznego punktu widzenia, że amputacje to także mastektomia czy też amputacje innych narządów. Czy ten dzień ma dotyczyć także tych osób? – pytał poseł Jerzy Ziętek.

Podobne wątpliwości dotyczą także osób, które przeszły amputację np. w wyniku błędów lekarskich. 

- Wydaje się konieczne uściślenie samej nazwy, aby nie rozmyć intencji wnioskodawców. Również trzeba doprecyzować co oznacza program kompleksowej pomocy dla tych osób, o którym mówi projekt uchwały – mówi przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos.

Dariusz Dziadzio zobowiązał się do uściślenia tekstu proponowanej uchwały, tak więc głosowanie nad nią odbędzie się na jednym z kolejnych posiedzeń Komisji Zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • to nic nie kosztuje
    AMPUTANT
    19.04.2015, 15:00
    najpierw rzuca się takim osobom kłody pod nogi (tryb załatwiania karty parkingowej) a potem pamiętamy o was DAJEMY WAM ŚWIĘTO
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas