Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Samochód stoi tydzień na „kopercie”

15.03.2016
Autor: janina

Jeżeli ktoś ma kartę na dziecko i nie wozi tego dziecka, lecz sam jeździ, czy ma prawo stać na „kopercie” nawet cały tydzień?

Szanowna Pani,

Zgodnie z art. 8 Ustawy prawo o ruchu drogowym, osoba niepełnosprawna legitymująca się kartą parkingową, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym tą kartą, może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami. Ww. przepis stosuje się również do kierującego pojazdem, który przewozi osobę niepełnosprawną legitymującą się kartą parkingową.

Zatem jeśli opisana przez Panią osoba np. zawozi dziecko do przedszkola, może korzystać z karty parkingowej, podobnie w miejscu zamieszkania. Natomiast jeśli opiekun dziecka niepełnosprawnego jedzie np. do pracy i tam korzysta z karty parkingowej, to jest to niezgodne z przepisami.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas