Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności – choroba Parkinsona

15.03.2016
Autor: Danuta

Dzień dobry. Od prawie 1,5 roku nie chodzę, mam zdiagnozowaną chorobę Parkinsona, astmę, stany zaburzeń lękowo-depresyjnych. Jestem na emeryturze, szereg lat byłam na rencie z orzeczeniem ZUS-u, I stopnia niepełnosprawności. Obecnie stan mojego zdrowia pogorszył się na tyle, że nie chodzę do toalety, jestem skazana na pampersy i ciągłe przebywanie w łóżku. Chciałam starać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności i docelowo starać się o dofinasowanie dostosowania łazienki i toalety do potrzeb osoby z niepełnosprawnością ruchową. Od czego mam zacząć? Mam meldunek krakowski, ale przebywam obecnie pod opieką córki w gminie podkrakowskiej. Bardzo proszę o informację, co robić?

Szanowna Pani,

Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności składa się w Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności właściwym ze względu na miejsce pobytu.

W celu uzyskania orzeczenia należy złożyć następujące dokumenty:

  1. wypełniony i czytelnie podpisany wniosek (dostępny w siedzibie PZON lub na stronie internetowej),
  2. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, wystawione przez lekarza rodzinnego lub specjalistę (zaświadczenie ważne jest przez 30 dni od daty jego wystawienia),
  3. poświadczone ze zgodność z oryginałem kserokopie posiadanej dokumentacji medycznej (np.: historia choroby, karty informacyjne leczenia szpitalnego, wyniki badań diagnostycznych, konsultacje specjalistyczne, opinie psychologiczne itp.),
  4. inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności, np.: kserokopie uprzednio wydanych orzeczeń.

Z podanych przez Panią informacji wynika, że nie mogłaby Pani uczestniczyć w posiedzeniu składu orzekającego. Jeśli dzieje się tak z powodu długotrwałej i nierokującej poprawy choroby, uniemożliwiającej osobiste stawiennictwo (potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim), a załączona dokumentacja medyczna jest niewystarczająca, badanie może być przeprowadzone w miejscu pobytu osoby zainteresowanej.

Dopiero po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności będzie Pani mogła złożyć wniosek o likwidację barier architektonicznych.

Informacje dotyczące ubiegania się o środki na likwidację barier architektonicznych uzyska Pani w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom z niepełnosprawnością. Jednym z warunków ubiegania się o ww. dofinansowanie jest przedstawienie udokumentowanej podstawy prawnej zameldowania w lokalu, w którym ma nastąpić likwidacja barier architektonicznych (własność, umowa najmu). W opisanej przez Panią sytuacji, ponieważ w mieszkaniu córki nie jest Pani zameldowana, prawdopodobnie nie będzie mogła Pani niestety uzyskać ww. środków.

Więcej informacji o likwidacji barier architektonicznych znajdzie Pani na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas