Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dotacja dla osoby niepełnosprawnej na otwarcie punktu przedszkolnego

16.01.2016
Autor: Paulina

Witam serdecznie. Chciałabym otworzyć własny punkt przedszkolny, umieszczony w przystosowanych pomieszczeniach, mieszczących się np. w Domu Kultury. Czy jest szansa, by uzyskać na ten cel dofinansowanie z PFRON-u? Posiadam orzeczenie o niepełnosprawności (stopień umiarkowany). Obecnie pracuję w przedszkolu. Posiadam tytuł nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej oraz oligofrenopedagoga, a więc spełniam kryteria umożliwiające założenie takiego punktu. Jedynym problemem są finanse. Byłabym wdzięczna za udzielenie wskazówek. Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

Jako osoba niepełnosprawna może Pani złożyć wniosek o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Zgodnie z wytycznymi, odpowiedni wniosek osoba niepełnosprawna powinna złożyć u starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej jako bezrobotnej lub poszukującej pracy niepozostającej w zatrudnieniu.

W przypadku osób niepełnosprawnych środki na dofinansowanie przyznawane są z PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych) za pośrednictwem odpowiedniego Urzędu Pracy. Wysokość takiego dofinansowania może wynieść maksymalnie 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że osoba starająca się o uzyskanie środków nie może wcześniej otrzymać żadnych bezzwrotnych państwowych środków na ten cel.

Zasady przyznawania takiego dofinansowania zostały uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Wszelkich szczegółowych informacji i wskazówek udzieli Pani Urząd Pracy, zapewne na stronie Urzędu również zamieszczone są szczegółowe informacje na temat zakładania działalności gospodarczej.

Polecam również ciekawy artykuł na naszym portalu pt. „Jak założyć własną firmę”.


Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas