Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy trzeba mieć oba orzeczenia?

26.09.2016
Autor: Agnieszka

Czy orzeczona przez ZUS całkowita niezdolność do pracy jest równoznaczna z niepełnosprawnością? Czy mając całkowitą niezdolność do pracy orzeczoną przez ZUS na okres 5 lat, należy złożyć wniosek do pow. zespołu orzekającego, aby uzyskać orzeczenie i stopień?

Szanowna Pani,

Orzeczenie wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest stosowane do celów rentowych oraz innych świadczeń. Wówczas jest orzekana niezdolność do pracy.

Natomiast orzeczenie wydawane przez Miejski/Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności jest stosowane przede wszystkim do celów pozarentowych, by móc korzystać z ulg i uprawnień wynikających ze stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

Jak jest traktowane orzeczenie o niezdolności do pracy, wydane przez lekarza orzecznika ZUS?

  • Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  • Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
  • Orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania traktowane jest na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Należy jednak pamiętać, że aby móc skorzystać z niektórych ulgi i uprawnień, wymagane jest posiadanie orzeczenia z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, w którym jest wskazany konkretny rodzaj i stopień niepełnosprawności. Nie ma przeciwwskazań, by posiadać oba orzeczenia, by móc je stosować do konkretnych celów. Wskazane dokumenty mają nam służyć do pozyskiwania świadczeń, podnoszenia kwalifikacji, kształcenia ustawicznego, uzyskiwania pomocy w likwidacji barier architektonicznych, w pozyskiwaniu dofinansowania do różnych działań uprawnień pracowniczych wynikających z niepełnosprawności, pozyskania karty parkingowej, ale przede wszystkim wyrównywania szans i niwelowania barier, jakie nam stawia posiadana niepełnosprawność – choroba, schorzenie. Nie ma jednak konieczności wyrabiać sobie obu orzeczeń. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim celom ma służyć nasze orzeczenie?

Aby ułatwić sobie odpowiedź na to pytanie, zachęcam do zapoznania się ze stroną Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, gdzie opisane zostały instytucje orzekające – procedury orzekania, tryb i zasady ich wydawania oraz – co najważniejsze – jakim celon służy orzeczenie.

Z poważaniem,

Anna Dobkowska, specjalista ds. osób z niepełnosprawnością w Centrum Integracja w Gdyni

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas