Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niewidomi popłynęli na Zawiszy

04.08.2008
Autor: oprac: redakcja, fot: Piotr Berliński
Źródło: PAP

W weekend Zawisza Czarny wypłynął w miesięczny rejs. Załogę stanowi 48 niewidomych i niedowidzących osób. Wyprawę podzielono na trzy etapy, w każdym z nich weźmie udział 16 osób z niepełnosprawnością wzroku.

Jak poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy wyprawy Dagmara Jaworska ekspedycja pod nazwą „Zobaczyć morze” jest jedynym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Każdy z uczestników rejsu będzie miał widzącego opiekuna.

Trasa pierwszego etapu podróży ma wieść z Gdyni do Bergen (przez Kopenhagę i Skagen). W ramach drugiego etapu Zawisza ma popłynąć z Bergen do Den Helder, a w ramach trzeciego z Den Helder do Gdyni (przez Kilonię i Karlskronę). Każda z trzech części podróży ma trwać około 10 dni.

Szczególne emocje czekają ekipę, która będzie płynąć z Bergen do Den Helder. Pokonując tę trasę Zawisza będzie jednocześnie uczestniczyć w dorocznych regatach „The Tall Ships' Races”

Projekt „Zobaczyć morze” organizowany jest już po raz  trzeci. Jak podkreślają organizatorzy Fundacja Gniazdo Piratów, przedsięwzięcie łączy kilka elementów m.in. rehabilitację niewidomych i słabo widzących, przybliżenie informacji o możliwościach tych osób oraz daje szansę przeżycia pięknej przygody.

Urządzenia nawigacyjne żaglowca Zawisza Czarnyzostały specjalnie przystosowane do prowadzenia statku przez osoby niewidome. Kompas, wskaźnik wychylenia steru czy GPS zostały wyposażone w systemy dźwiękowe. Na pokładzie jest też brajlowska mapa Bałtyku z wypukłą siatką geograficzną.

na zdjęciu: Zawisza Czarny, fot: Piotr Berliński
Na zdjęciu: Zawisza Czarny, fot: Piotr Berliński


Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas