Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja dołączyła do Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni

25.05.2015
Autor: Agnieszka Fiedorowicz
Logo Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni

Integracja dołączyła do grona organizacji, zrzeszonych w Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni. To platforma współpracy organizacji pozarządowych, administracji publicznej oraz firm w celu przeciwdziałania tzw. wykluczeniu cyfrowemu.

W Polsce żyje około 4,5 mln osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dla wielu z nich internet to okno na świat – sposób na aktywne życie i kontakt z ludźmi, źródło informacji i szansa na rozwój. Niestety, wciąż duża część stron internetowych nie spełnia wymogów dostępności. Dostępna strona internetowa to taka, z której wygodnie może skorzystać każdy – bez względu m.in. na rodzaj niepełnosprawności, wiek czy poziom wykształcenia.

Razem dla dostępności

Integracja od lat stara się przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu. W ciągu ostatnich czterech lat sprawdziła ponad 500 serwisów internetowych instytucji publicznych i firm pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Ponad 300 z nich otrzymało od Integracji pełne wsparcie przy wdrażaniu rozwiązań zapewniających dostępność.

By działać jeszcze szerzej, 22 maja 2015 r. Integracja dołączyła do grona organizacji, zrzeszonych w Forum Dostępnej Cyberprzestrzeni, które jest platformą współpracy organizacji pozarządowych, administracji publicznej oraz firm komercyjnych, pracujących na rzecz przeciwdziałania tzw. cyfrowemu wykluczeniu.

Równy dostęp do informacji

W gronie członków FDC znajduje się kilkanaście organizacji, działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, m.in. Fundacja Aktywizacja, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Fundacja Widzialni, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, Akces Lab, Fundacji Audiodeskrypcja, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Fundacja Katarynka, Fundacja Szansa dla Niewidomych, Polski Związek Głuchych czy Fundacja „Vis Maior”.

Członkowie FDC uważają, że równy dostęp do informacji i technologii informacyjno-telekomunikacyjnych jest warunkiem zrównoważonego rozwoju społecznego, tworzenie strategii i polityk krajowych oraz ponadnarodowych powinno uwzględniać obecność w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością, a organizacje pozarządowe, działające na rzecz włączenia cyfrowego osób z niepełnosprawnością, powinny ze sobą współpracować, aby efektywnie osiągać zamierzone cele.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas