Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy masz już dostępny serwis internetowy?

01.06.2015
Autor: Jakub Dębski
Źródło: dostepnestrony.pl
Logo projektu Dostępne strony

Od czerwca 2015 r. wszystkie serwisy internetowe instytucji publicznych muszą być dostępne dla osób z niepełnosprawnością.

Obowiązek taki pojawił się po wejściu w życie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.

Co mówi polskie prawo?

Zgodnie z wspomnianym rozporządzeniem, serwisy internetowe muszą zostać dostosowane według wytycznych WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines 2.0) na poziomie AA.

Jeszcze przez czerwcem 2015 r., czyli ostatecznym terminem na wdrożenia zmian, każda wprowadzana zmiana w dotychczasowych serwisach musiała już uwzględniać zasady dostępności.

Co to jest WCAG?

WCAG to w tłumaczeniu na język polski wytyczne dotyczące ułatwień w dostępie do treści publikowanych w internecie. Dokument ten podpowiada, jak budować serwisy dostępne dla każdego, w tym osób z niepełnosprawnością. Mówi także, w jaki sposób tworzyć dostępne treści. Wytyczne te są normą prawną wymaganą w kilkudziesięciu krajach.

Łącznie ze szczegółowymi podpowiedziami, wytyczne te stanowią dość obszerny materiał do lektury. Dla ogólnej orientacji, na czym polega dostępność według WCAG, zachęcamy do zapoznania się z artykułem „WCAG 2.0 w skrócie – 25 najważniejszych zasad”, a także polecamy oficjalne tłumaczenie wytycznych WCAG 2.0 na język polski.

500 instytucji i organizacji

Integracja przez cztery lata realizowała wspólnie z PFRON projekt „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji i usług zamieszczonych w Internecie”, zwany w skrócie „Dostępne strony”. Jego głównym celem było wspieranie instytucji publicznych w dostosowywaniu ich serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnością.

W 2011 roku Integracja współpracowała z ponad 200 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całej Polski. Pierwsza edycja projektu realizowana była jeszcze przed wejściem w życie wspomnianego rozporządzenia. Projekt miał charakter badawczy, a wnioski z niego płynące pośrednio przyczyniły się do wprowadzenia przepisów prawnych dotyczących dostępności. Realizujący ten projekt skupili się na szczegółowych audytach serwisów internetowych instytucji biorących w nim udział.

30 listopada 2014 r. zakończyła się druga edycja projektu „Wsparcie osób niepełnosprawnych w swobodnym dostępie do informacji zamieszczonych w Internecie”. Nie oznacza to jednak, że Integracja pożegnała się z dostępnością serwisów www.

Co udało się zrobić?

W drugiej edycji projektu specjaliści Integracji wspierali Powiatowe Urzędy Pracy, Ośrodki Pomocy Społecznej oraz Centra Pomocy Rodzinie. W sumie z pomocy skorzystało 300 instytucji. Co najważniejsze, blisko 130 z nich usunęło bariery w dostępności, jakie specjaliści zidentyfikowali w ich serwisach internetowych. Tym samym ich serwisy stały się przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

W sumie, w obu edycjach projektu „Dostępne strony” specjaliści Integracji współpracowali z ponad 500 instytucjami publicznymi. Tym samym w latach 2011-2014 Integracja przeprowadziła największy projekt badawczo-doradczy, poświęcony tematowi dostępności serwisów www.

Wszystkie te działania były w pełni bezpłatne dla korzystających z nich instytucji i organizacji. Było to możliwe dzięki finansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej oraz z budżetu państwa.

Zapraszamy do kontaktu!

Przez cztery lata realizacji projektu Integracja zgromadziła ogromną wiedzę dotyczącą dostępności serwisów instytucji publicznych. Teraz chętnie się tą wiedzą dzieli.

Jeżeli stawiasz sobie co najmniej jedno z poniższych pytań:

  • czy dostępność dotyczy mojego serwisu?
  • na czym polega dostępność?
  • jak się zabrać za wdrażanie dostępności i od czego zacząć?
  • czy to się w ogóle opłaca?

odezwij się do specjalistów Integracji, a oni chętnie odpowiedzą na każde z nich.

Napisz, zadzwoń albo zajrzyj do biura w Warszawie:

Integracja
ul. Andersa 13
00-162 Warszawa
tel.: 505 602 582
e-mail: integracja@integracja.org

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas