Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łatwiej uzyskać kartę parkingową

03.06.2015
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Piotr Stanisławski
Karta parkingowa za szybą samochodu

Osoby z niepełnosprawnością mogą składać wnioski o wydanie karty parkingowej w dowolnie wybranym powiatowym zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności, a nie, jak dotychczas, w zespole w miejscu stałego pobytu.

3 czerwca 2015 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej ws. wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych. Placówki wnioski o kartę wciąż składać będą w zespole w miejscu, gdzie mają siedzibę.

W rozporządzeniu rozbudowano także wzór wniosku o wydanie karty parkingowej o pole „upoważnienie”, aby starający się o kartę mógł, już w momencie składania wniosku, wpisać tam osobę, którą upoważnia do odbioru dokumentu. Eliminuje to konieczność składania dodatkowych dokumentów oraz przymusową ponowną wizytę w urzędzie.

Problem znany od dawna

Ten problem sygnalizowany był przez osoby z niepełnosprawnością oraz urzędników od początku obowiązywania nowych przepisów, czyli od połowy ubiegłego roku.

- Jedną z problematycznych spraw jest kwestia zameldowania, bowiem osoba, która nie ma stałego meldunku, nie może starać się o kartę parkingową, zgodnie z par. 2 pkt 2 rozporządzenia do ustawy Prawo o ruchu drogowym – alarmowała w październiku ub. r. Mariola Kokocińska, przewodnicząca poznańskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. – Osoba, która ma czasowe zameldowanie, może w miejscu zamieszkania otrzymać orzeczenie, ale już po odbiór karty musi udać się do miejsca stałego zameldowania – podkreślała wówczas.

Przytoczyła przykład osoby, która od 30 lat mieszka na terenie województwa poznańskiego, ma nawet samochód na kredyt, ale karty dostać w poznańskim zespole nie mogła.

„Dla osoby niepełnosprawnej załatwianie od nowa karty to jest horror! – pisała wówczas nasza Czytelniczka. – Komisja w innym mieście – więc dojazd, odbiór orzeczenia – następny wyjazd, po odbiorze nie można od razu złożyć wniosku o kartę, bo musi upłynąć 2 tygodnie na uprawomocnienie się orzeczenia, a więc znowu dojazd. Składam wniosek ze zdjęciem i informacja od urzędniczki, że dostanę zawiadomienie, żeby odebrać kartę za miesiąc i czwarty raz muszę pokonać 60 km po odbiór. Oczywiście nikt mi nie zwróci kosztów, bo to mój prywatny kaprys, że nie mogę chodzić.”

Rozporządzenie, które obowiązuje od 3 czerwca 2015 r., na pewno ułatwi więc życie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • zameldowanie
    EK
    12.06.2015, 18:38
    Słyszałam że w nowych dowodach osobistych nie ma adnotacji o zameldowaniu i co teraz??
    odpowiedz na komentarz
  • Przyznawanie kart parkingowych
    adam
    07.06.2015, 18:19
    Czy jest nadzór nad prawidłowością przyznawania kart parkingowych ? Od dawna w naszym kraju wiadomo, że jeżeli coś zależy od decyzji lekarza to należy spodziewać się wypaczeń (zwolnienia lekarskie, renty itp.) Już widać właścicieli nowych kart nie mających najmniejszego problemu z poruszaniem się.
    odpowiedz na komentarz
  • Czy kartę można zgiąć w pół ?
    Mistrz
    04.06.2015, 08:27
    Mam ciekawe pytanie. Zgodnie z przepisami umieszczona za szybą karta powinna umożliwiać odczytanie jej numeru i daty ważności. Nie życzę sobie, aby ktoś podglądał "od spodu" przez boczną szybę moje dane osobowe, tzn. np. kto jest właścicielem pojazdu. Czy kartę parkingową można zatem zgiąć w pół, nosić przy sobie w formie legitymacji i wkładać za szybę w taki sposób, aby od spodu nie było widoczne zdjęcie i dane osobowe ? Będą widoczne konieczne dane i niebieski symbol niepełnosprawności.(i hologram). Od razu uprzedzam rady typu: "połóż na blacie". Samochody mają przy szybie plastikowy klips przeznaczony właśnie do wpinania kart parkingowych, wskaźników czasu postoju itp. - to tutaj będzie karta. To temat do rozmowy z kimś z organów egzekwujących prawo - polecam zadanie takiego pytania.
    odpowiedz na komentarz
  • To fajnie :) .
    ynio
    03.06.2015, 12:22
    Jestem takim delikwentem, który tak ma:mieszkam w innym mieście niż moje zameldowanie . Od razu mówię, że nie miałem żadnych problemów w uzyskaniu karty parkingowej - wszystko(prócz odbioru karty)załatwiałem telefonicznie i przez pocztę . Osobiście odebrałem kartę a przy okazji zobaczyłem ... młode małżeństwo parkujące na kopercie, które z troską patrzyło na manewrowanie żony przy wyjeździe z parkingu, oraz pana, który miał problem w posługiwaniu się laską . Zaraz po wyjściu z budynku gdzie mieści się PCPR biegiem z laską pod ręką zbiegł po schodach do samochodu . Wcale bym się nie zdziwił, że składał wniosek o kartę parkingową :) . Jeszcze trochę wody upłynie w Wiśle jak postrzeganie niepełnosprawności ruchowej się zmieni . Pozdrawiam :).
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas