Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wynagrodzenia dla pracowników – do kiedy płatne?

31.01.2016
Autor: Natalia

Witam, mam pytanie: posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności ze schorzeniem specjalnym, tj. epilepsja. Pracuję 8 h dziennie, raz w tygodniu 10 h. Czy jest to zgodne z przepisami? Drugie moje pytanie: do kiedy pracodawca powinien wypłacać mi wynagrodzenie za przepracowany miesiąc? Mój przypadek był taki, że gdy zatrudniłam się do połowy miesiąca lipca, wypłatę dostawałam dopiero pod koniec sierpnia, czyli w dniach od 25-31. Czy to też jest zgodne z prawem? Oczywiście o każdą wypłatę musiałam prosić, gdyż pracodawca twierdził, że muszę poczekać.

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami, czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Jednak zgodnie z art. 16 Ustawy o rehabilitacji, ww. norm czasu pracy nie stosuje się do:

  • do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  • gdy na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Zatem jeśli Pani wyraziła zgodę i uzyskała stosowne zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, to wówczas może Pani pracować wg wyżej opisanego systemu.

Zgodnie przepisami Kodeksu pracy, wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym. Pracodawca nie ma prawa dowolnie zmieniać terminu wypłaty wynagrodzenia.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas