Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Winda zewnętrzna

17.06.2015
Autor: Magdalena

Witam, piszę z pytaniem o windę zewnętrzną. Moja mama od 5 lat jest osobą niepełnosprawną z powodów neurologicznych. Od 3 lat stan mamy ciągle się pogarsza i nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. Mieszkamy w starym budownictwie, w bloku 3-piętrowym na 2 piętrze bez windy. I wyjście na dwór jest dla mamy praktycznie niemożliwe. Czy jest jakaś organizajcja/fundacja, która pomogłaby zainstalować windę zewnętrzną? Czy w ogóle jest taka możliwość? Szczerze mówiąc nie wiem, jakie to są koszta takiej windy. Ale chciałabym się chociaż dowiedzieć, czy coś takiego istnieje. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

Zgodnie z przepisami, osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych. Wnioski o ww. dofinansowanie można składać w Miejskim/Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

Natomiast nie znamy fundacji/organizacji, które w ramach działalności statutowej miałyby możliwość pomagania osobom z niepełnosprawnością w zakupie windy. Osoby z niepełnosprawnością mogą natomiast założyć konto przy wybranej organizacji (prowadzącej tego typu działalność) i zbierać środki np. z 1% na wybrany cel.

Według naszej wiedzy koszt windy zewnętrznej jest bardzo wysoki - winda do wysokości około 2 metrów (a tu będzie potrzeba o wiele wyższa) to koszt rzędu 30 000 zł. Dlatego będzie bardzo trudno zgromadzić potrzebną kwotę. Według naszej wiedzy rzadko wykonuje się windy zewnętrzne do wysokości 2. piętra dla pojedynczego użytkownika.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas