Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Halina Mleczko

09.06.2015
Autor: Ada Prochyra, fot. Marta Kuśmierz
Halina Mleczko

Godność i odwaga

Pani Halina jest osobą ciepłą, serdeczną, która przy domowym cieście chętnie opowiada o wnukach. Jest też odważna, dzielna i zdecydowana, czym zasłużyła sobie na powszechny szacunek zwłaszcza w środowisku osób niesłyszących Wrocławia, wśród których działa nieprzerwanie od 60 lat. Jest także propagatorką sportu i turystyki osób niesłyszących.

Kiedy jako 10-letnia dziewczynka straciła słuch, postanowiła, że nie pozwoli, by traktowano ją jako osobę głuchą. Z olbrzymim samozaparciem zdobywała wykształcenie, a potem zabiegała o należne traktowanie osób niesłyszących. Nierzadko spotykała się z ignorancją, brakiem wyobraźni czy wręcz nieprzychylnością, którą teraz, po kilkudziesięciu latach, trudno sobie wyobrazić.

Pani Halina wspomina do dziś, jak jednemu z ówczesnych decydentów musiała wyjaśniać, że osoby niesłyszącej nie bolą przez całe życie uszy. Anegdota jest niezbyt zabawna, bo w gruncie rzeczy bardzo smutna. Warto jednak pamiętać, że kiedyś postulat integracji był dość powszechnie ignorowany. O równe prawa osób z niepełnosprawnością trzeba było walczyć wręcz heroicznie. Taką walkę podjęła 10-letnia Halinka, która nie pozwoliła nikomu traktować się gorzej...

Artykuł pochodzi z magazynu „Integracja”, nr 5/2013

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas