Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

O kartach parkingowych w programie „Misja Integracja”

10.06.2015
Autor: Monika Kamińska
urządzenie, w którym należy wybrać opcję orzecznictwa lub karty parkingowej

W programie „Misja Integracja” wraca temat kart parkingowych, a to dlatego, że po 30 czerwca 2015 r. tracą ważność wszystkie karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością, wydane przed 1 lipca 2014 r. O tym, jak zdobyć nową kartę parkingową i jak przebiega proces wymiany dokumentu, uprawniającego do parkowania na tzw. kopertach, porozmawiamy w najnowszym odcinku programu. Premiera w sobotę, 13 czerwca 2015 r., o godz. 9:05 w TVP Regionalna.

Według szacunków, do tej pory w Polsce wydanych było między 650 tys. a 900 tys. kart parkingowych. Do końca kwietnia br. jedynie około 150 tys. kart parkingowych wydano według nowych przepisów. Czy to oznacza, że spadła liczba uprawnionych do otrzymania kart, czy może część osób z niepełnosprawnością z wyrobieniem dokumentu czeka do ostatniej chwili? Na ten temat Piotr Pawłowski porozmawia z Tomaszem Wasielewskim, aktywnym kierowcą z niepełnosprawnością, który sam... nadal nie wymienił karty.

- Jestem klasycznym przykładem tego, jak można na ostatnią chwilę zostawić sprawę wymiany karty parkingowej. Karty nie wymieniłem jeszcze, procedury mam już sprawdzone, dokumenty zbieram i z niepokojem obserwuję, czy zmieszczę się w tym terminie 30 czerwca. Najprawdopodobniej nie – powiedział Tomasz Wasielewski.

O tym, jak wymienić starą kartę parkingową na nową, komu ona przysługuje, jakie dokumenty należy złożyć, aby ją otrzymać, opowie Agata Łuzdowska, zastępca dyrektora Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie.

Aby osoba z niepełnosprawnością mogła być kierowcą, samochód którym się porusza musi być dostosowany specjalnie do jej potrzeb. Dlatego widzom programu zaprezentujemy innowacyjne adaptacje dziesięciu pojazdów, wykonanych w ramach projektu „Kompleksowy system wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych ruchowo w oparciu o Auto Mobility Center”, którego koordynatorem jest Instytut Transportu Samochodowego.

Główne modyfikacje w pojazdach objęły systemy układów sterowania, pozycję kierowcy oraz urządzenia umożliwiające wsiadanie i są ściśle związane z dysfunkcjami narządu ruchu, które uniemożliwiają prowadzenie standardowych pojazdów. Jak wyglądają z bliska adaptacje samochodów? O tym w sobotnim odcinku programu „Misja Integracja”.


Zapraszamy do oglądania programu „Misja Integracja” w każdą sobotę o godzinie 9:05 na antenie TVP Regionalna. Powtórka w piątek o godz. 11:55.

Po emisji każdy odcinek będzie dostępny na portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na stronie INTEGRACJI w zakładce Odcinki programu „Misja Integracja”.

Zachęcamy do korespondencji, proponowania tematów i bohaterów programu, piętnowania absurdów i dzielenia się z nami ciekawostkami. Napisz do nas: program@integracja.org.


TVP Regionalna dostępna jest w sieciach kablowych oraz na platformach satelitarnych na następujących pozycjach:

NC+ – 220, Cyfrowy Polsat – 196, UPC – 320, UPC (dawne ASTER) – 102, VECTRA – 103, Multimedia Polska – 25, TOYA – 13, PETRUS – 114, INEA – 8, Sat Film – 43, PROMAX – 7

Komentarz

  • Karty
    ktosik
    12.06.2015, 14:54
    Karty kartami, ale wszystko teraz leży w rękach Policji o Straży Miejskiej, bo inaczej cała reszta nie ma sensu

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas