Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rugbyści walczyli w Katowicach

09.06.2015
Autor: Joanna Mikulska, fot. Life Image
walka 3 sportowców o piłkę

Aktywność, rywalizacja sportowa, waleczność sportowców z niepełnosprawnością. To wszystko mogli zobaczyć kibice, którzy w dniach 29-30 maja 2015 r. przybyli na Śląsk, by śledzić VI Katowicki Turniej Rugby na Wózkach.

Organizatorem Turnieju, podobnie jak wszystkich poprzednich edycji, było Stowarzyszenie Aktywne Życie z Katowic, działające na rzecz osób z niepełnosprawnością ruchową. Stowarzyszenie prowadzi m.in. drużynę rugby na wózkach Dragons Küschall, jest organizatorem Pikniku Spadochronowego „Nie chodzę – latam!” i wielu innych działań i akcji, promujących aktywność w życiu osób z niepełnosprawnością.

Taka sama rywalizacja

Rugby na wózkach jest jedyną zespołową dyscypliną sportu, przeznaczoną dla osób z porażeniem czterokończynowym (tetraplegią), tj. urazem kręgosłupa w odcinku szyjnym, skutkującym całkowitym porażeniem kończyn dolnych oraz porażeniem kończyn górnych. Katowicki Turniej rozgrywany jest w formule „low point”, to znaczy, że drużyny złożone są wyłącznie z zawodników tzw. niskopuntowych – tj. zawodników z porażeniem czterokończynowym o najniższym stopniu sprawności.

 

Założeniem imprezy – tak jak w poprzednich latach – było pokazanie, że sport osób z niepełnosprawnością może być atrakcyjny, a rywalizacja niczym nie różni się od tej w sportach osób pełnosprawnych.

Otwarcia  imprezy dokonał Sławomir Witek, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Katowicach. W otwarciu uczestniczyła także Stefania Gowda, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Agnieszka Lis, Pełnomocnik Prezydenta Katowic ds. Organizacji Pozarządowych. Zawody były współfinansowane przez PFRON i Urząd Miasta Katowice.

Warszawa przed Rzeszowem i Bydgoszczą

Trwające dwa dni rozgrywki podzielone były na fazę eliminacyjną i finałową. Po ostatnim meczu wręczone zostały puchary i nagrody sportowe. Zwycięzcą Turnieju została drużyna Four Kings z Warszawy, przed ekipami Flying Wings z Rzeszowa i Jokers z Bydgoszczy. Kolejne miejsca zajęli: IKS Jeźdźcy z Mikołowa, Dragons Küschall z Katowic i Balian z Poznania.

Wybrani zostali także najlepsi zawodnicy Turnieju w poszczególnych kategoriach punktowych: 0,5 – Robert Krzyżanowski (Jokers), 1,0 – Dominik Rymer (Four Kings), 1,5 – Tomasz Witkowski (Four Kings). MVP Turnieju został Leszek Łachmanowicz z drużyny Flying Wings.

W Turnieju, poza drużynami sportowymi wraz serwisem i trenerami, uczestniczyli także wolontariusze ze Stowarzyszenia Aktywne Życie.

Uczniowie wspierali

Kilkaset osób kibicowało zmaganiom sportowców z niepełnosprawnością. Pierwszego dnia przybyli uczniowie katowickich szkół, biorących udział w akcji „Miejska dżungla”. W przerwie meczów rozdane zostały nagrody w zorganizowanym przez Stowarzyszenie Aktywne Życie w szkołach konkursie pn. „Aktywne życie osoby/osób z niepełnosprawnością ruchową”. Nagrody dla uczniów ufundowali sponsorzy: Jigsaw Rooms i Tassini Polska oraz organizator.

Dla biorących udział w Turnieju zawodników wodę mineralna zapewnił sponsor – firma Jeronimo Martins Poland, właściciel sieci sklepów Biedronka. Naczynia jednorazowe zapewniła firma Orzapak. Sponsorem imprezy był także prowadzony przez Stowarzyszenie Sklep Bez Barier. Obsługę fotograficzną imprezy zapewniło Life Image.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Sport jest

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas