Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dostępne festiwale i koncerty dla osób z niepełnosprawnością!

16.06.2015
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
tłum na koncercie

Trwa kampania „Dostępna kultura”, w ramach której organizatorzy – Kolektyw Mili Ludzie, prowadzą audyty dostępności masowych wydarzeń kulturalnych pod kątem większości rodzajów niepełnosprawności.

Coraz więcej organizatorów festiwali jest otwartych na dostosowania i umożliwianie osobom z niepełnosprawnością brania aktywnego udziału w koncertach czy wydarzeniach kulturalnych. To efekt prowadzonej od 2014 roku kampanii społecznej „Dostępna Kultura”, której celem jest włączenie osób z różnymi dysfunkcjami w życie kulturalne.

W 2014 roku po raz pierwszy został ogłoszony plebiscyt na „Dostępne wydarzenie kulturalne roku”, którego pierwszym zwycięzcą została Fundacja Malta, organizator Festiwalu Malta w Poznaniu. Fundacja, jako pierwsza, wprowadzała rekomendacje Miłych Ludzi, dotyczące dostępnych wydarzeń kulturalnych. Katalog standardów dostępności był konsultowany ze środowiskiem osób z różnymi niepełnosprawnościami, i przedstawia się następująco:

  • miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnościami umiejscowione w najbliższym otoczeniu imprezy.
  • odrębny sektor/platforma dla osób z niepełnosprawnościami, mała infrastruktura (dostosowane toalety, itp.).
  • bezpłatny bilet dla opiekuna osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu albo widocznej niepełnosprawności.
  • utwardzenie terenu wydarzenia (dostępność wewnętrznych dróg komunikacyjnych).**
  • powszechnie dostępne informacje dla osób z niepełnosprawnościami (także na stronie internetowej wydarzenia)
  • przeszkolony personel na terenie imprezy, w tym tłumacz/osoba przeszkolona w zakresie j. migowego.
  • możliwość wejścia na teren imprezy psa przewodnika osoby niewidomej

Dostosowanie imprez

Partnerem Miłych Ludzi został Alter Art, organizator Open’er Festiwal. Już na początku lipca w Gdyni, widzowie z niepełnosprawnościami, wybierający się na ten, jeden z największych w naszym kraju, festiwal, będą mogli skorzystać  z wielu udogodnień, których próżno było szukać w poprzednich latach. Przedstawiciele Kolektywu przed otwarciem bram wiodących pod sceny, sprawdzą poziom dostępności przestrzeni, w których odbędzie się kilkadziesiąt koncertów, pokazów filmowych czy spektakli teatralnych.

- Oczywiście, jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii zwiększenia liczby osób z dysfunkcjami, korzystającymi z kultury, jednak widzimy zdecydowaną poprawę oraz pozytywne podejście ze strony organizatorów wydarzeń kulturalnych. – mówi jeden z przedstawicieli Miłych Ludzi, Marcin Halicki. - Bardzo często wcale nie chodzi o finanse, ale o, wspomnianą wcześniej, dobrą wolę i doradztwo, w jaki sposób imprezę można dostosować do potrzeb osób, na co dzień nie korzystających wcale lub w znikomym stopniu z życia kulturalnego.

Dotychczas partnerami kampanii zostali: Urząd Miasta Poznania, Wielkopolskie Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnościami, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Alter Art (organizator Open’er Festiwalu), Roots Music Promotion (organizator koncertu Gentleman Symphonical), Fundacja Malta

Kolektyw Mili Ludzie, w skład którego wchodzą osoby na co dzień działające na rzecz grup wykluczonych społecznie. Więcej o organizatorach oraz samej kampanii na stronie internetowej Dostępnej Kultury i Facebooku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Opener Festival i „Dostępna kultura”,
    Grzegorz
    30.01.2019, 17:43
    Cieszę się, że organizator Opener Festival zdecydował się na te kroki i od kilku edycji tego festiwalu można przyjemniej się na nie wybierać dla osób z dysfunkcją :) à propos w tym roku ktoś się wybiera na Openera https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/opener-festival/, bo przyznam szczerze, że ostatni raz byłem w 2016 roku i mam plany wrócić w to miejsce? :) Sama kampania "Dostępna kultura" była i wciąż jest świetnym pomysłem, szkoda, że dopiero od 2015 roku, ale lepiej późno niż wcale :)
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas