Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: karta niezgody

22.06.2015
Autor: Anita Siemaszko, fot. Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 2/2015
Karta parkingowa za szybą samochodu

Mieszkam w wieżowcu. Na parkingu przed blokiem są dwa miejsca do parkowania dla kierowcy z niepełnosprawnością i tam parkuję samochód. Ja i kolega mamy nowe karty do parkowania, wydane wg nowych przepisów. W bloku są dwie rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi i tu zaczyna się problem. Moje pytanie brzmi: czy matka/ojciec dziecka z niepełnosprawnością może przez całą dobę zajmować miejsce parkingowe (kopertę), czy tylko na czas wsadzania i wysadzania dziecka. Karta przysługuje dziecku, a nie rodzicom. Z tego powodu są ciągłe nieporozumienia. Czy spółdzielnia mieszkaniowa może wyznaczyć jeszcze dwie „koperty” do parkowania dla ww. osób?

Bolesław F.

Anita SiemaszkoPrawnik Anita Siemaszko: Jeżeli miejsca parkingowe, będące obecnie „kością niezgody’’, nie są indywidualnie oznakowane białą kopertą (wraz z numerem rejestracyjnym samochodu) znakiem D-18a i tabliczką z symbolem niepełnosprawności, oznacza to, iż z tego miejsca parkingowego mogą korzystać wszyscy uprawnieni, decyduje w tym przypadku zasada: kto pierwszy, ten lepszy. W innym przypadku oznacza to, że osoba uprawniona otrzymała zgodę na dzierżawę miejsca parkingowego. Udzielenie takiej zgody przez spółdzielnię jest możliwe i zgodne z przepisami. Wówczas prawo do parkowania ma posiadacz samochodu o właściwym numerze rejestracyjnym.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście, panowie, zwrócili się do spółdzielni mieszkaniowej o wyrażenie zgody na dzierżawę miejsc parkingowych z właściwym uzasadnieniem. Reszta zależy od woli spółdzielni i rzecz jasna możliwości wyodrębnienia takich miejsc parkingowych. Spółdzielnia reprezentować powinna interesy i potrzeby wszystkich mieszkańców – spółdzielców. Przy rozstrzygnięciu powinno się uwzględnić szczególne potrzeby jednej grupy, ale jednocześnie nie zapominać, że nie może odbywać się to kosztem potrzeb pozostałych mieszkańców – spółdzielców. Potrzebny jest tzw. złoty środek.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • karta
  Jarek
  15.09.2015, 11:47
  Uważam że po np. roku od zmiany przepisów należy dokonać wnikliwej analizy prawidłowość i celowości funkcjonowania przepisów o karcie. Ja dalej uważam , że stworzono barierę prawną do utrzymywania karty - uzależniono ją od stopnia niepełnosprawność a moim zdaniem powinno się orzekać ją niezależnie. Czy karta nie powinna chronić przed dalszym uszkadzaniem organizmu ? Ułatwiać życie codzienne np. wykonywanie pracy ? Ułatwiać dojazdy na leczenie i rehabilitację ? Przykładów multum. Dokonajcie analiz skarg do organów gdzie wpływają ze względu na nie wydane karty . Chyba warto ?
  odpowiedz na komentarz
 • Znaczne opóźnianie wydawania kart parkongowych
  Stanisław
  07.07.2015, 18:24
  W dniu 11.05.2015 r. zgodnie z nowelizacją ustawy do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Kołobrzegu, złożyłem wniosek o wydanie karty parkingowej, nadmieniam iż posiadam na stałe umiarkowany stopień niepełnosprawności z symbolami 07-S oraz 05-R, a w związku z tym otrzymałem również na stałe kartę parkingową. W dniu 26.06.2015 r. z tegoż Zespołu, otrzymałem pismo iż mój wniosek nie może być rozpatrzony w terminie ustawowym z uwagi na napływ dużej ilości spraw indywidualnych oraz braku środków finansowych pozwalających na terminowe rozpatrywanie spraw bieżących oraz że nowy termin rozpatrzenia mojej sprawy wyznacza się na dzień 11.09.2015 r. Stąd moje pytanie: Czy posłowie wiedząc o takiej sytuacji /z pewnością w Polsce jest takich osób tysiące/ nie może przedłużyć vacatio legis?
  odpowiedz na komentarz
 • Komisja i nowa Karta parkingowa
  Ryszard
  30.06.2015, 10:59
  Pod koniec maja 2015 roku złożyłem wniosek o wydanie nowej Karty parkingowej( stara od 2008 roku -na stałe).Czekałem wczesniej na wizyty u specjalistów-ortopedy ,chirurga naczyniowego i kardiologa(ponad pół roku wczesniej).Do dzis nie otrzymałem zawiadomienia o terminie komisji. W urzedzie powiedziano mi,że jeszcze nie mam wyznaczonego terminu, bo teraz czeka się 2 miesiące i mam czekać. Na pytanie - co dalej jak karta w myśl nowych przepisów, jutro traci ważność-urzędniczka wzruszyła ramionami.Państwo prawa...
  odpowiedz na komentarz
 • CZY STRAZNIK MIEJSKI ZNA DEKRETY UNJNE JEST NIEDOUKIEM WYDAJA TRYB NAKAZOWY ?
  inwalida 1grupy
  28.06.2015, 13:31
  CO NATO PANI R.P.O . MIAŁA SANAC OBRONIE KONSTUCJI P.. L CZY WNOSŁA POZEW PRZECIW RZADOWI i GARSCE POSŁOW PO-PSL CO NIEZNAJA DEKRETÓW UNIJNYCH CHODZ BYŁY PREMIER TUSK CMYKAŁ DO UNI . NACO SA POLSCE POCZEBNI ERODEPUTOWANI JAK POLACY SA UNI PONIŻANI .ERODEPUTO)WANI INYCH KRAJÓW WIDZA TOTALNY BAŁAGAN i DYSKMINACJA CZESCI SPOŁECZESTWA TYCH KRAJACH SWIADCZA USUGI MEDYCZNE TYLKO NIE POLSCE JEST INWALIDA DYSKMINOWANY PRZEZ GARSKE RZADU POSÓW PO-PSL NAROD PERFIDNYCH ZŁODZEJI I OSZUSTÓW ROZLICZA JAK AWUS TAK SAMO PO-PSL NIEBE#DA NALISTACH NARÓD POSKRESLA ICH UCHWALIC CO UNIA WNOSŁA DO NASZEGO KRAJU ZADEN EMERYT ,RECISTA NIEPOCZUIŁ DUZEGO) GESTU DOBROCI DAJAC OCHŁAPY NAWET JAK UNI DODAT^EK PIELEGNACJNY WYNOSI 300-1350 + LEKI WSZYSKIE ZADARMO TO ZAŁATAJA PIELEGARKI SODZISKOWE i PRZYNOSZA LEKI DO DOMU TYLKO NIE POLSCE JAK DALI SOBIE GRUBE TYSIACE INWALIDA BARDZO WYSOKA PODWYSZKE AŻ NIEMOŻNA ZABRAC TA SUME 1.41zl ? SOBIE GRUBE TYSIACE DIET i NAGROD NARÓD WEKSZA CZES GŁODUJE POLETA GŁOWY PO-PSL ?DZIWNE ZE UNI NIEZMIENIAJA NABYTE STAŁE PRAWA JAK SAMI STWORZYLI WIELKI BAŁAGAN POLSCE WYCHODZI ILE LEWYCH LEGITYMACJI WYDANO MAJA REJEST KOMU WYDALI BEZTERMINOWO i CZAS OKRESLONY ILU JUZNIEZYJE LEGITYMACJA SANADAL OBIEGU?
  odpowiedz na komentarz
 • Kasia rutkowska
  Kasia rutkowska
  22.06.2015, 22:07
  A jak szanowany PAN Bolesław wyobraża sobie, że niepełnosprawne dziecko będzie posiadało własny samochód i może jeszcze kierowalo ? Rodzice jako opiekunowie prawni dysponują kartą parkingową, służąca do przewozu osób tutaj dziecka niepełnosprawnego. Jak PAN sobiewyobraza , ze rodzic zostawia dziecko w domu, idzie po auto,zostawia je pod klatką, idzie do domu po dzieciątka i dopiero je wpakowuje do samochodu? A co w nagłych wypadkach, kiedy trzeba jechać na pogotowie? Obecnie dzieci nie poruszające się samodzielnie lub mające znaczne trudności samodzielnego przemieszczania się otrzymują karty. Miejsca parkingowe pod miejscem ich zamieszkania daje rodzicom możliwość parkowania na tych kopertach tak samo jak panu, gdyż w każdej chwili mogą choć przewozić dziecko. Nie wolno im używać karty gdy jada do marketu bez dziecka, gdy parkują gdziekolwiek w mieście bez dziecka. Proponuję ponosić dziennie kilkanaście - kilkadziesiąt kg i wyobrazić sobie jak rodzice dzieci niepełnosprawnych robią to od lat. PAN zapewne na wózku nie jeździ, porusza się samodzielnie, być moze kuleje , ale nadal samodzielnie. Jeśli tylko tak jest proszę udostępnić miejsce parkingowe dzieciom i ich rodzicom z czystej empatii.
  odpowiedz na komentarz
 • o karcie parkingowej
  Barbara
  22.06.2015, 18:42
  M iałam od 2005 karte parkingową byłam na komisji dostałam umiarkowany bez prawa do karty parkingowej a zaznaczam że pierwszą miałam na stałe jest to dla mnie głupie i nie wiwm komu potrzebne i jak moze być dobrze kto rano wstanie pierwszy to rządzi po głupiemu jest to system chory bo jak ma się raz prawa nabyte to jak można zabrać o Polsko zlituj się nad nami bo siedza przy korytach i wymyślaja to jest skandal ale mam nadzieję nie długo i albo będzie lepiej albo jeszcze gożej brak slow
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas