Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prawnik radzi: karta niezgody

22.06.2015
Autor: Anita Siemaszko, fot. Piotr Stanisławski
Źródło: Integracja 2/2015
Karta parkingowa za szybą samochodu

Mieszkam w wieżowcu. Na parkingu przed blokiem są dwa miejsca do parkowania dla kierowcy z niepełnosprawnością i tam parkuję samochód. Ja i kolega mamy nowe karty do parkowania, wydane wg nowych przepisów. W bloku są dwie rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi i tu zaczyna się problem. Moje pytanie brzmi: czy matka/ojciec dziecka z niepełnosprawnością może przez całą dobę zajmować miejsce parkingowe (kopertę), czy tylko na czas wsadzania i wysadzania dziecka. Karta przysługuje dziecku, a nie rodzicom. Z tego powodu są ciągłe nieporozumienia. Czy spółdzielnia mieszkaniowa może wyznaczyć jeszcze dwie „koperty” do parkowania dla ww. osób?

Bolesław F.

Anita SiemaszkoPrawnik Anita Siemaszko: Jeżeli miejsca parkingowe, będące obecnie „kością niezgody’’, nie są indywidualnie oznakowane białą kopertą (wraz z numerem rejestracyjnym samochodu) znakiem D-18a i tabliczką z symbolem niepełnosprawności, oznacza to, iż z tego miejsca parkingowego mogą korzystać wszyscy uprawnieni, decyduje w tym przypadku zasada: kto pierwszy, ten lepszy. W innym przypadku oznacza to, że osoba uprawniona otrzymała zgodę na dzierżawę miejsca parkingowego. Udzielenie takiej zgody przez spółdzielnię jest możliwe i zgodne z przepisami. Wówczas prawo do parkowania ma posiadacz samochodu o właściwym numerze rejestracyjnym.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyście, panowie, zwrócili się do spółdzielni mieszkaniowej o wyrażenie zgody na dzierżawę miejsc parkingowych z właściwym uzasadnieniem. Reszta zależy od woli spółdzielni i rzecz jasna możliwości wyodrębnienia takich miejsc parkingowych. Spółdzielnia reprezentować powinna interesy i potrzeby wszystkich mieszkańców – spółdzielców. Przy rozstrzygnięciu powinno się uwzględnić szczególne potrzeby jednej grupy, ale jednocześnie nie zapominać, że nie może odbywać się to kosztem potrzeb pozostałych mieszkańców – spółdzielców. Potrzebny jest tzw. złoty środek.

 

Komentarz

  • CZY STRAZNIK MIEJSKI ZNA DEKRETY UNJNE JEST NIEDOUKIEM WYDAJA TRYB NAKAZOWY ?
    inwalida 1grupy
    28.06.2015, 13:31
    CO NATO PANI R.P.O . MIAŁA SANAC OBRONIE KONSTUCJI P.. L CZY WNOSŁA POZEW PRZECIW RZADOWI i GARSCE POSŁOW PO-PSL CO NIEZNAJA DEKRETÓW UNIJNYCH CHODZ BYŁY PREMIER TUSK CMYKAŁ DO UNI . NACO SA POLSCE POCZEBNI ERODEPUTOWANI JAK POLACY SA UNI PONIŻANI .ERODEPUTO)WANI INYCH KRAJÓW WIDZA TOTALNY BAŁAGAN i DYSKMINACJA CZESCI SPOŁECZESTWA TYCH KRAJACH SWIADCZA USUGI MEDYCZNE TYLKO NIE POLSCE JEST INWALIDA DYSKMINOWANY PRZEZ GARSKE RZADU POSÓW PO-PSL NAROD PERFIDNYCH ZŁODZEJI I OSZUSTÓW ROZLICZA JAK AWUS TAK SAMO PO-PSL NIEBE#DA NALISTACH NARÓD POSKRESLA ICH UCHWALIC CO UNIA WNOSŁA DO NASZEGO KRAJU ZADEN EMERYT ,RECISTA NIEPOCZUIŁ DUZEGO) GESTU DOBROCI DAJAC OCHŁAPY NAWET JAK UNI DODAT^EK PIELEGNACJNY WYNOSI 300-1350 + LEKI WSZYSKIE ZADARMO TO ZAŁATAJA PIELEGARKI SODZISKOWE i PRZYNOSZA LEKI DO DOMU TYLKO NIE POLSCE JAK DALI SOBIE GRUBE TYSIACE INWALIDA BARDZO WYSOKA PODWYSZKE AŻ NIEMOŻNA ZABRAC TA SUME 1.41zl ? SOBIE GRUBE TYSIACE DIET i NAGROD NARÓD WEKSZA CZES GŁODUJE POLETA GŁOWY PO-PSL ?DZIWNE ZE UNI NIEZMIENIAJA NABYTE STAŁE PRAWA JAK SAMI STWORZYLI WIELKI BAŁAGAN POLSCE WYCHODZI ILE LEWYCH LEGITYMACJI WYDANO MAJA REJEST KOMU WYDALI BEZTERMINOWO i CZAS OKRESLONY ILU JUZNIEZYJE LEGITYMACJA SANADAL OBIEGU?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Które działanie Integracji w czasie 25 lat jej istnienia było lub jest dla Ciebie najważniejsze?

Biuletyn

Wspierają nas