Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Duda: Zrobię wszystko, aby marihuana lecznicza była w obrocie medycznym

22.06.2015
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
Źródło: inf. własna
Sadznka konopi indyjskich

- Zrobię wszystko, aby marihuana lecznicza była w obrocie medycznym i żeby można ją było kupić w aptece na receptę. To jest nasze wspólne zadanie – powiedział podczas konferencji „Cannabis leczy. Przyszłość marihuany medycznej w Polsce”, która w dniach 22-23 czerwca 2015 r. odbyła się w siedzibie Agory w Warszawie, Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Deklaracja padła podczas panelu dyskusyjnego „Okrągły stół: co dalej z konopiami”.

Konferencja dotyczy zastosowania konopi indyjskich i jej preparatów w leczeniu. Jest to temat szczególnie gorący ze względu m.in. na złożenie projektu ustawy, która ma zalegalizować marihuanę w medycynie, a także na rozpoczęcie eksperymentalnej terapii tą rośliną w szpitalach w Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie.

W zorganizowanej przez redakcję Gazety Wyborczej i Fundację Krok Po Kroku konferencji wzięli udział zarówno lekarze, politycy i działacze społeczni, jak i pacjenci oraz ich rodziny żywo zainteresowani tym, by w Polsce, podobnie, jak m.in. w Czechach, Portugalii czy Kanadzie, istniała możliwość korzystania z leczniczej marihuany. W wymienionych krajach podaje się ją m.in. pacjentom z epilepsją, chorobą Leśniewskiego-Crohna, ze stwardnieniem rozsianym (SM), a nawet z nowotworami.

W tej chwili w Polsce w oficjalnym obrocie jest tylko jeden lek, i to bardzo drogi, na bazie marihuany – sativex, stosowany w terapii SM.

Ostra krytyka przedstawiciela resortu zdrowia

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jarosław Duda, był jednym z uczestników dyskusji, obok m.in. posła Patryka Jakiego, wicemarszałkini Sejmu Wandy Nowickiej, posłanki PO Lidia Gądek i Igor Radziewicza-Winnickiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Wystąpienie tego ostatniego spotkało się z ostrą krytyką uczestników debaty, którzy zarzucali przedstawicielowi resortu zdrowia mijanie się z prawdą i odchodzenie od tematu.

Minister Duda starał się natomiast apelować, by spotkanie nie służyło wzajemnemu wykrzyczeniu swoich problemów, ale merytorycznej pracy nad stworzeniem takiego systemu, który zapewni chorym dostęp do bezpiecznych leków na bazie konopi.

- Jest zapotrzebowanie na to, żeby w drodze konsultacji i spokojnego dyskursu wśród specjalistów dojść do najlepszego rozwiązania i jestem przekonany, że jest to początek, jeśli nie środek drogi do tego, by coś się zadziało – mówił minister Duda. – Dołożę wszelkich możliwych starań jako parlamentarzysta, aby wydobyć „wszystko, co dobre z konopi” dla osób, które potrzebują tego wsparcia.

Prelegenci podczas konferencji Cannabis leczy. Przyszłość marihuany medycznej w Polsce. Przy mikrofonie stoi Jarosław Duda
Konferencja „Cannabis leczy. Przyszłość marihuany medycznej w Polsce”. Od lewej: Patryk Jaki, poseł Zjednoczonej Prawicy, Igor Radziewicz-Winnicki, wiceminister zdrowia, Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Piotr Chmielowski, poseł SLD, Lidia Gądek, posłanka PO oraz Artur Malczewski z Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, fot. M. Różański

„Jako przedstawiciel władzy jestem za”

Jako znany sobie przykład skuteczności leczniczej marihuany minister Duda podał przykład Maksa, syna Doroty Gudaniec, prezes Zarządu Fundacji Krok Po Kroku i jednej z organizatorek debaty. Czteroletni Maks jest dzieckiem z zespołem Downa i lekooporną padaczką. Stan chłopca zdecydowaie się poprawił po zastosowaniu przez doktora Marka Bachańskiego medycznej marihuany, którą w ramach importu docelowego pani Gudaniec musiała ściągać aż z Holandii. Teraz matka Maksa walczy o to, by dzieci takie, jak jej syn, miały dostęp do legalnej leczniczej marihuany w Polsce. Minister Duda obiecał, że jej w tym pomoże.

- Spotkaliśmy się tutaj po to, żeby wysłać rekomendacje, jak legalnie w Polsce w układzie prawnym mogłaby funkcjonować marihuana lecznicza. Jako przedstawiciel władzy jestem za, i chcę to jeszcze raz zadeklarować wszystkim tu zebranym – przekonywał Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Podkreślił, odnosząc się do bardzo emocjonalnego charakteru debaty, że jeśli uda się odpowiednio przygotować argumentację, zwłaszcza medyczną, to pacjenci będą mogli także w Polsce korzystać z dobrodziejstw leczniczej marihuany.

- Jestem przekonany i zrobię wszystko, aby marihuana lecznicza była w obrocie medycznym i żeby można ją było kupić w aptece na receptę – podsumował minister. – To jest nasze wspólne zadanie.


Weź udział w dyskusji - czy uważasz, że konopie indyjskie powinny być dopuszczone do obrotu medycznego?

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • konopie indyjskie rezydencie proszę podpisz ustawę
  Mama trójki dzieci
  21.12.2016, 12:09
  Lęczę sama glejaka i tak czekam na tę ustawę
  odpowiedz na komentarz
 • czy Pan z nas kpi?
  Karol
  23.06.2015, 11:41
  Panie Ministrze nic Pan nie zrobił przez 8 lat, aby w Polsce zaczął funkcjonować SYSTEM pomocy osobom niepełnosprawnym. Nadal nie ma systemu pomocy rodzicom dzieci niepełnosprawnym nie zreformował Pan orzecznictwa Kolejne problemy nie rozwiązane przez Pana to system rehabilitacji społecznej i zawodowej, np. warsztaty terapii zajęciowej, trener pracy, asystent osoby niepełnosprawnej. To wszystko obiecywał Pan usprawnić. I co Pan zrobił "jako przedstawiciel władzy"? Teraz zrobi Pan "wszystko" w sprawie konopii?
  odpowiedz na komentarz
 • Obietnic PO wyborczych część dalsza?
  Marek
  22.06.2015, 23:56
  Rozumiem, że to są te czcze obietnice, które rzutem na taśmę są wypuszczane przez odchodzący rządzący obóz? W takim razie Panie Duda: z punktu widzenia osoby z polineuropatią życzę Panu aby przekonał się Pan do tego co Pan obiecuje a nie zamierza dotrzymać. Chcę dodać, że nie jestem zwolennikiem nadchodzącego systemu, tak jak i przebrzmiały system nie wzbudzał we mnie zaufania.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas