Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wideotłumacz języka migowego dostępny u Rzecznika Praw Obywatelskich

24.06.2015
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
dłonie kobiety, która tłumaczy na język migowy

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapewnia osobom niesłyszącym usługę wideotłumacza języka migowego. Dzięki temu osoby te będą mogły złożyć wniosek do Rzecznika m.in. podczas osobistej wizyty w biurze lub przesłać swoją wypowiedź nagraną na płycie CD.

W siedzibie Rzecznika, mieszącej się przy al. Solidarności 77 w Warszawie, pracownik Punktu Przyjęć Interesantów, przeszkolony w zakresie podstaw języka migowego, połączy się z tłumaczem – za pośrednictwem specjalnego programu i kamery, które są zainstalowane na jego komputerze – a ten na bieżąco będzie porozumiewał się z osobą niesłyszącą i, fonicznie, z pracownikiem biura.

Tłumacz także online

Chcąc skorzystać z tłumaczenia online, ale bez konieczności wizyty w biurze Rzecznika, osoba niesłysząca powinna wejść na stronę www.rpo.gov.pl i kliknąć w ikonę symbolizującą znak języka migowego. Wówczas nastąpi przekierowanie do zakładki przeznaczonej dla osób niesłyszących i połączenie wideo z tłumaczem, który przełoży zgłoszenie osoby niesłyszącej na język polski i przekaże je pracownikowi Punktu Przyjęć Interesantów.

Ponadto istnieje możliwość przesłania swojej wypowiedzi (w Polskim Języku Migowym lub Systemie Językowo-Migowym) na płycie CD na adres siedziby RPO.

Na język migowy lub z języka migowego na język polski są tłumaczone wnioski i odpowiedzi na wystąpienia generalne Rzecznika, dotyczące m.in. osób z niepełnosprawnościami. Systematycznie jest też tłumaczona na Polski Język Migowy strona internetowa. Ponadto tłumacz języka migowego jest dostępny podczas spotkań i konferencji organizowanych przez Biuro RPO.

Pierwsze publikacje w języku migowym

Dotychczas, z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich, na Polski Język Migowy (PJM) została przetłumaczona publikacja pt. „Edukacja głuchych”. Wkrótce ukażą się też dwa inne raporty: „Sytuacja Osób Głuchych w Polsce”, który powstał w ramach prac Zespołu ds. Głuchych przy Rzeczniku, i „Raport alternatywny RPO z monitoringu wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych”. Jest to opracowanie przygotowane dla Komitetu Praw Osób Niepełnosprawnych oraz na potrzeby kontaktów z administracją publiczną, organizacjami społecznymi, a przede wszystkim z osobami niesłyszącymi.

Od 2013 roku raz w miesiącu odbywają się też spotkania Zespołu ds. Osób Głuchych. W jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele Organizacji Niesłyszących Słabosłyszących Internautów, Instytutu Polskiego Języka Migowego, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Polskiego Związku Głuchych, Fundacji KOKON oraz pracownicy Biura RPO. Działania Zespołu koncentrują się wokół problematyki związanej z dyskryminacją osób niesłyszących, szczególnie w takich obszarach, jak m.in. edukacja, szkolnictwo wyższe, problemy medyczne i społeczne, rynek pracy.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas