Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wciąż stają na „kopertach” ze starą kartą parkingową za szybą. Ryzykują mandat 500 zł

02.07.2015
Autor: tekst i zdjęcie Mateusz Różański
Stara karta parkingowa za szybą samochodu

Od 1 lipca 2015 r. na „kopertach” stawać mogą tylko osoby posiadające karty parkingowe, wydane po 1 lipca 2014 r. Z pytaniem, czy zdarzają się jeszcze na „kopertach” samochody ze starą kartą parkingową za szybą, zwróciliśmy się do straży miejskich w czterech różnych miastach Polski.

Wielu posiadaczy starych kart parkingowych odkładało wyrobienie nowej karty na ostatnią chwilę. Inni z kolei mieli problemy z jej uzyskaniem. Docierały też do nas sygnały, że niektórzy ludzie z różnych przyczyn nie podejmowali w ogóle starań o zdobycie nowego dokumentu. Jakie ma to przełożenie na sytuację na „kopertach”?

Warszawa: dwa tygodnie ulgowe

- Zdarzają się takie sytuacje, że podejmujemy interwencję w związku z pozostawieniem na tzw. kopercie pojazdu przez kierujących, posługujących się starymi kartami parkingowymi, które są już nieważne. Takie przypadki zdarzały się praktycznie na terenie każdej dzielnicy – tłumaczy Monika Niżniak, rzecznik prasowy warszawskiej Straży Miejskiej. – Zdajemy sobie sprawę, że są to bardzo delikatne sprawy i zawsze, kiedy podejmujemy działania w sprawie pozostawienia auta na miejscu dla osób z niepełnosprawnością, bardzo dokładnie analizujemy sytuację, zanim zadecydujemy o usunięciu pojazdu. Cały czas też rozmawiamy z osobami z niepełnosprawnością, które ciągle jeszcze dopytują nas o nowe przepisy – mówi.

Rzeczniczka informuje nas, że jeszcze do końca przyszłego tygodnia Straż Miejska w Warszawie będzie w takich sytuacjach postępować troszkę liberalniej.

- W momencie, gdy będziemy mieli do czynienia z pojazdem zostawionym na tzw. kopercie, w którym będzie jeszcze stara karta, nie wydamy od razu dyspozycji usunięcia auta, tylko wezwiemy kierowcę do stawienia się w naszej siedzibie celem złożenia wyjaśnień – tłumaczy Monika Niżniak. – Oczywiście nie oznacza to wcale, że w postępowaniu wyjaśniającym taka osoba nie zostanie ukarana mandatem. Po ostrzejsze środki warszawska Straż Miejska sięgać będzie dopiero za dwa tygodnie.

Olsztyn: kilku „spóźnialskich”

- Strażnicy podczas patroli mają za zadanie sprawdzać miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością i znajdujące się na niej pojazdy, również pod kątem tego, czy za ich przednią szybą znajdują się stare, czy nowe karty parkingowe – informuje nas st. insp. Grzegorz Szczęsnowicz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Olsztynie. – Było kilka przypadków (trzy, może cztery), że kierowcy posługiwali się jeszcze starymi dokumentami. Wcześniej, przed 1 lipca, prowadziliśmy działania informacyjne. Rozmawialiśmy z osobami, które posługiwały się starymi kartami i informowaliśmy je o obowiązku wymiany dokumentu i gdzie mogą to zrobić – dodaje.

Inspektor informuje jednocześnie, że od wygaśnięcia ważności starych kart nie było przypadku wykorzystania karty parkingowej przez osobę nieuprawnioną.

Ruda Śląska: nie ma zgłoszeń

Okazuje się jednak, że w niektórych miastach problemu z nieważnymi kartami jak na razie nie stwierdzono.

- Nie mielismy na razie takich zgłoszeń dotyczących posługiwania się starymi kartami parkingowymi – informuje nas Jarosław Janik, rzecznik prasowy Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Podobnie sytuacja wygląda w Rudzie Śląskiej.

- Na tę chwilę nie mamy takich informacji ani zgłoszeń, dotyczących posługiwania się starymi kartami. Będziemy to monitorować i przeprowadzać odpowiednie działania, a każdą sprawę będziemy rozpatrywać indywidualnie – mówi nam mł. insp. Tomasz Parzonka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej. – W naszej ocenie było sporo czasu na wyrobienie nowych dokumentów i każdy, kto potrzebował, mógł to zrobić – dodaje.

Groźba 500 zł mandatu

Nie wiadomo oczywiście, czy niepełnosprawni mieszkańcy tych miast zwyczajnie postarali się o uzyskanie nowych dokumentów, czy raczej funkcjonariusze tamtejszych straży miejskich nie wykryli jeszcze tych, którzy próbują posługiwać się starymi dokumentami.

Warto jednak wiedzieć, że w tej chwili, zgodnie z taryfikatorem mandatów, za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej wysokość mandatu wynosi 500 zł. Ponadto kierowca otrzyma 5 punktów karnych.

Jeżeli natomiast kierowca parkuje na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością i posługuje się ważną kartą parkingową, która nie należy ani do tego kierowcy, ani do osoby przez niego przewożonej – wysokość mandatu wynosi 800 zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Karta parkingowa a obcokrajowcy
  Stanisław
  05.09.2015, 21:14
  Jak wiadomo jesteśmy w Unii Europejskiej i jestem bardzo ciekawy czy osoby niepełnosprawne mieszkające i krajach UE, otrzymują karty parkingowe na tych samych warunkach co my?, też ich schorzenia są poddawane weryfikacji?. Czy w tych krajach obowiązuje taka sama ustawa która mówi że kartę mogą otrzymać tylko osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się, bo bardzo w to wątpię widząc ob. Niemiec czy innym krajów UE, którzy poruszają się bez żadnych problemów a karty mają. Dlaczego tutaj prawo UE nie obowiązuje. Czy to nie jest dyskryminacja?.
  odpowiedz na komentarz
 • praca do komisji orzekającej
  J.DZIWIT
  09.07.2015, 16:06
  JESTEM ZBULSEROWANA , A NAWET BARDIEJ CHORA OD KIEDY NIE MOGĘ ZAPARKOWAĆ ZE STARA KARTĄ PARGINGOWĄ . ORZECZENIE O NIEPELNOSPRAWNOŚCI MA WYDANE NA STAŁE,ZEBY UZYSKAĆ NOWĄ KARTĘ PARKINGOWĄ MUSZE STANAC NA KOMISJĘ ,CZAS OCZEKIWANIA NA WIZYTĘ OK.5 MIESIECY ::JAK DOBRZE PÓJDZIE: POWIEDZIANO MI RÓWNIEŻ ŻE KOMISJA MOŻE MI RÓWNIEŻ PRZYZNAĆ INNY STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI ALBO WCALE. KOLEJNY ABSURD! KOMISJA MA PEŁNE RĘĆĘ ROBOTY I O TO CHODZI, ZĘBY WSZYSCY ZAROBILI, OD KAŻDEGO POSIEDZENIA ORZECZNIK I CZŁONKOWIE KOMISJI MAJĄ NIE LADA PIENIĄDZE. PRZECIEŻ ZESPÓŁ ORZEKAJĄCY MUSI SIĘ WYKAZAĆ ! ZENADA
  odpowiedz na komentarz
 • miejsca nie dla inwalidów , a dla kartki !!!!!!!
  inwalida nie z wyboru
  06.07.2015, 10:02
  teraz mamy nową wolność miejsc postojowych dla inwalidy niema zato są dla karty parkingowej z układów inwalida
  odpowiedz na komentarz
 • Do tetra C-5-6
  borzoi
  03.07.2015, 17:29
  tetra C-5-6 "Wiele razy spotykałem się w Ciechocinku z ludźmi ,którzy byli całkowicie sprawni, chodzili sprawnie , tańczyli na dancingach, biegali, pili alkohol w nadmiarze. A mimo to posiadali 1 GRUPY INWALIDZKIE". Kolego "tetra C-5-6 na dancingach się nie biega. Jest jednak pytanie co Ty robiłeś jako inwalida na dancingach. Czy też piłeś alkohol? Bo owsianki tam nie podają. Z pewnością też piłeś aczkolwiek niechętnie. Podpowiadaj to zweryfikują i Twoje inwalidztwo i okaże się, że już do sanatorium nie ujedziesz. Ja nie piłem od 15 lat bo mi nie wolno, ale innym nie zabraniam i nie wypominam (oby tylko pili za swoje).
  odpowiedz na komentarz
 • Karta parkingowa
  Marga
  03.07.2015, 12:40
  Orzeczenie ważne do 30.06.2015 i wcześniej nie wydadzą nowego. Czas trwania uzyskania nowego orzeczenia i nowej karty parkingowej ON tak około półtora miesiąca w najlepszym przypadku. Co w tym przypadku robić ma osoba niepełnosprawna ???
  odpowiedz na komentarz
 • karta
  Joanna
  03.07.2015, 10:11
  a ja wam opiszę moją sytuację .... mój syn ma porażenie czterokonczynowe, orzeczenie konczy mu się 1 sierpnia, odmówiono mi wydania karty parkingowej tylko na miesiąc , mimo że orzeczenie o niepełnosprawności jest jeszcze aktualne do konca lipca, i co ja mam teraz zrobić pytam się ? dojazdy na rehabilitację codziennie, inne dojazdy do lekarzy i innych instytucji ze świetymi krowami w urzędach włącznie , mam tachać dorastającego syna kilka ulic bo akurat nie ma gdzie zaparkować? ja staję na miejscu dla niepałnosprawnych dalej... i po prostu nie przyjmę mandatu ,będę się odwoływać jakby co , bo to nie moja wina że ktoś zrobił dziurę w przepisach i niedopatrzył wszystkich mozliwości utrudniając życie tym najbardziej potrzebującym.... a pani w orzecznictwie tylko stwierdziła JA NIC PANI NIE PORADZĘ ... radzcie sobie sami, tak się pomaga niepałnosprawnym w Polsce
  odpowiedz na komentarz
 • opole
  opolanin
  02.07.2015, 22:46
  W Opolu również na wielu miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych nadal parkują samochody ze starymi kartami.
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  jurek
  02.07.2015, 20:41
  w Zabrzu na kopertach parkowane są samochody bez ważnych kart parkingowych i nikt na to nie reaguje. Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych na osiedlach są zajmowane przez kierowców którzy nie mają do tego prawa. Żadnej reakcji ze strony straży miejskiej
  odpowiedz na komentarz
 • Karty i grupy inwalidzkie
  tetra C-5-6
  02.07.2015, 18:17
  Brawo za KARTY. Powinni jeszcze przeanalizować ORZECZENIA i GRUPY INW. Wiele razy spotykałem się w Ciechocinku z ludźmi ,którzy byli całkowicie sprawni, chodzili sprawnie , tańczyli na dancingach, biegali, pili alkohol w nadmiarze. A mimo to posiadali 1 GRUPY INWALIDZKIE.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas