Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Paradoksy prawa: zwolnienie z dostosowań na kolei - zgodne z konstytucją

07.07.2015
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Wagon pociągu przy niskim peronie

Bezterminowe zwolnienie przedsiębiorstw kolejowych i zarządców stacji z dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami stacji i peronów kolejowych oraz taboru kolejowego nie jest sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

TK rozpoznawał we wtorek wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zgodności z konstytucją ustawy o transporcie kolejowym w zakresie, w jakim bezterminowo wyłącza stosowanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym.

Trybunał orzekł, że art. 3a ustawy z 28 marca 2003 r. o transporcie miejskim, podmiejskim i regionalnym transporcie kolejowym w zakresie, w jakim bezterminowo zwalnia ze stosowania art. 21 ust. 1 unijnego rozporządzenia, jest zgodny z Konstytucją RP.

Art. 21 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady stanowi, że przedsiębiorstwo kolejowe i zarządca stacji zapewniają osobom o ograniczonej sprawności ruchowej dostępność stacji, peronów, taboru kolejowego i innych pomieszczeń.

Zwolnienie z obowiązku?

Sędzia sprawozdawca TK Maria Gintowt-Jankowicz wskazała, odczytując wyrok, że w preambule do unijnego rozporządzenia pojawia się możliwość czasowego zwolnienia z dostosowania infrastruktury kolejowej.

- Jednakże wzmianka ta nie jest powtórzona w zasadniczej części rozporządzenia. Możliwość ustanowienia zwolnień dotyczycących lokalnych połączeń kolejowych potwierdza praktyka stosowania przepisów unijnych przez inne państwa członkowskie i nie budzi sprzeciwu KE - powiedziała sędzia Gintowt-Jankowicz.

Dodała, że mimo to państwo nie powinno rezygnować z nakładania na przedsiębiorstwa kolejowe i zarządców stacji obowiązków związanych z dostosowaniem infrastruktury kolejowej dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Kwestionowany przepis ustawy o transporcie kolejowym wprowadza – jak podkreślił RPO - bezterminowe zwolnienie z obowiązku ciążącego na przedsiębiorstwie kolejowym i zarządcy stacji, co zdaniem RPO jest niezgodne z konstytucją.

- Nie określając horyzontu czasowego, w którym stacje, perony i tabor kolejowy powinny stać się dostępne dla osób niepełnosprawnych, ustawodawca w tym segmencie rynku kolejowego zwolnił się w rzeczywistości z obowiązku prowadzenia działań mających na celu pomoc osobom niepełnosprawnym w komunikacji społecznej - wskazał w swoim wniosku RPO.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Miernoty moralne, zakały społeczeństwa
    Pełnosprawny
    16.07.2015, 09:21
    Obciąć panom sędziom ręce i nogi i niech podróżują pociągami, miernoty moralne tylko tak ich można nazwać...
    odpowiedz na komentarz
  • Paradoksy prawa: Tylko w Polsce
    niepełno..... już nie wiem
    15.07.2015, 18:55
    Gdzie Ja mieszkam w Polsce? Chyba nie ? Może to Wybrzeże Kości Ogonowej?
    odpowiedz na komentarz
  • Na boczny tor.
    Jurek K.
    12.07.2015, 01:05
    Po co te wszystkie wychwalania się o likwidacji barier, przepisy, wydawnictwa dla architektów dla których i tak forma będzie ważniejsza od treści. Po co te organizacje, stowarzyszenia i fundacje - przecież nawet ci co na wózkach w poselskich ławach nie bronią tych którzy powołali ich by oznajmili że jesteśmy i też chcemy uczestniczyć w życiu społeczeństwa. Nie widać nas na stacjach bo wiemy, że nie wsiądziemy do wagonu - a więc nie ma problemu. Najlepiej kupić pendolino i robić pokazówki i sweetfocie. Przecież nawet w miejscowościach uzdrowiskowych nie ma choćby kawałka podwyższonego peronu, a rozwiązywało by to problem dla wielu z nas. Smutno mi i nie mówmy, że Polska jest w Europie
    odpowiedz na komentarz
  • Trzeba zwolnić z pracy...
    Jadwiga
    10.07.2015, 13:37
    Takie stanowisko TK woła o pomstę do nieba. Najbardziej przemówił by do wyobraźni wszystkich, podkreślam wszystkich - w tym: członków TK, RPO, tych, którym kiedykolwiek przyjdzie do głowy by "tak wspaniałe " prawo tworzyć i wprowadzać w życie, by zawsze (do końca swojego życia) musieli korzystać z wózka inwalidzkiego, czy kul. Ciekawa jestem, czy wtedy Ci wyżej wymienieni mieliby takie samo zdanie? Za co, Oni biorą pieniądze??? Trzeba wziąć to pod uwagę i rozwagę przy najbliższych wyborach. Rodacy! Nas - niepełnosprawnych w Polsce jest ponad 5 milionów, musimy być solidarni i takich "wspaniałych" ludzi wysadzić ze stanowisk. Inaczej, do końca naszych dni będziemy gnębieni i poniżani takimi upokarzającymi przepisami i bezdusznymi decyzjami, rzekomo - w majestacie prawa. Na wieki wieków - precz z takim prawem, które jest bezprawiem!!!!!!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas