Rosjanka i Szwed triumfują we Wrocławiu

07.07.2015
Autor: inf. pras., oprac. Tomasz Przybyszewski
zwycięzca turnieju wyciąga w góre ręce, obok niego siedzi inny zawodnik

Rosjanka Ludmiła Bubnowa i Szwed Stefan Olsson – to zwycięzcy gier singlowych XIII edycji międzynarodowego turnieju tenisa na wózkach Wrocław Cup 2015. Rywalizacja na kortach Centrum Tenisowego Redeco toczyła się od 30 czerwca do 4 lipca 2015 r.

W finale przeciwnikiem Olssona był Adam Kellerman z Australii. Tych dwóch zawodników dzielą tylko dwa miejsca w światowym rankingu. Olsson to numer 10, Kellerman – 12. Początek był obiecujący dla Szweda. Szybko osiągnął przewagę i doprowadził do wyniku 4:1. W tym momencie Kellerman zmienił taktykę. Zaczął grać mocne, długie piłki z dużą precyzją. W ten sposób doprowadził do wyniku 4:3. Później zawodnicy grali gem za gem i przewaga wypracowana na początku meczu wystarczyła, by po 52 minutach set zakończył się wynikiem 6:4 dla faworyzowanego Olssona.

dwóch zawodników podaje sobie ręce nad siatką od tenisa

Drugi set był bardziej wyrównany. Żaden z zawodników nie uzyskał większej przewagi niż jeden punkt. Końcówka seta od stanu 5:5 była bardzo emocjonująca. Lepiej fizycznie mecz wytrzymał Olsson i to on mógł się cieszyć, wygrywając ostatnią piłkę XIII Wrocław CUP. Po 103 minutach tego pasjonującego pojedynku, stojącego na światowym poziomie, wynik 6:4 7:5 został wpisany do historii wrocławskiego turnieju.

Bubnowa zaskoczyła

W finale gry singlowej kobiet, po wyeliminowaniu w półfinale faworytki turnieju, Katheriny Kruger z Niemiec, Ludmiła Bubnowa (Rosja) wyraźnie pokonała Holenderkę Diede De Groot 6:2, 6:3. Zwycięstwo Bubnowej we Wrocławiu to niespodzianka dużego kalibru. Pokonała zawodniczki rozstawione z numerem 1 i 2, dzięki czemu znacznie awansuje w rankingu światowym.

jedna z zawodniczek odbija piłkę

Koneserzy tenisa ostrzyli sobie apetyty na finał gry deblowej mężczyzn. To chyba najbardziej dynamiczna ze wszystkich gier. Mieliśmy prawo sądzić, że będzie to widowisko prawie doskonałe, bo przecież naprzeciw siebie stanęli mistrzowie londyńskich Igrzysk Paraolimpijskich, Szwedzi: Stefan Olsson i Peter Wikstrom oraz czołowa para światowego rankingu – Frederic Cataneo (Francja) i Martin Legner (Austria). Nie było jednak emocji, a finał był pojedynkiem jednostronnym. Dominacja szwedzkiej pary znalazła odzwierciedlenie w wyniku. Pierwszy set – 6:1, drugi – 6:0.

Do stolicy Dolnego Śląska, na zaproszenie Dolnośląskiego Stowarzyszenia Sportowców Niepełnosprawnych „Aktywni” Wrocław – organizatora turnieju, przyjechało blisko 60 czołowych zawodników światowego tenisa na wózkach. Rekordowa pula nagród wyniosła 15 tysięcy euro. Zawody honorowym patronatem objął prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

zwycięzca odbiera statuetkę

Wyniki pozostałych finałów

Finał gry deblowej kobiet: Katherina Kruger (Niemcy)/ Diede De Groot (Holandia) – Ludmiła Bubnowa/ Wiktoria Lwowa (Rosja) 6:0, 6:1

Finał gry singlowej QUAD: Itay Erenlib (Izrael) – Antonio Rafaelle (Włochy) 6:4, 6:3

Finał gry deblowej QUAD: Patrick Ben Uriel/ Itay Erenlib (Izrael) – Koga Takahiro (Japonia)/ Ian Payne (Wielka Brytania) 6:3, 6:1